ekejte, prosm...
Strnka se nat.

Něco v návodu chybí? Našli jste další možnost ve hře? Napište mi na email uvedený na konci.


Úvod

(3.10.2007)

#úkol 0 Čekání

V nejbližších dnech (9. až 16.10.2007) má vyjít dlouho očekávaná druhá epizoda (Epizode Two) ságy Half-Life. Jistě se jí už nemůžete dočkat.

Já osobně už mám ve svém Steamu připravenou Black Box edition a každým dnem netrpělivě kontroluji, kdy začne preload...

#úkol 0 Návod

Zatím toho tu moc nenajdete - pouze dva wallpapery ke stažení. Avšak v den, kdy hra vyjde, zde můžete očekávat soupis prvních dojmů a poté postupně celý návod.

(4.10.2007)

#úkol 0 Pre-load

Zdá se, že jsem začal ve správnou dobu, protože dnes začal pre-load Episode Two a Portal. Team Fortress 2 byla spuštěna již před pár dni.

Pokud uvažujete o stažení Episode Two z internetu, doporučuji nejrpve nainstalovat Half-Life 2 a Episode One (pokud máte zálohu) - ušetříte tím stažení cca 30% souborů, které jsou sdílené. Ostatní musíte stáhnout znovu. Také nestahujte Episode Two a Portal současně, protože tyhle dvě hry sdílejí přes 90% souborů. Stáhněte tedy nejrpve Episode Two a pak teprve nechte stáhnout odlišné soubory pro Portal.

Navíc, jak Valve slibovala, Episode Two by měla měnit grafiku i v předchozích dílech, takže až vás E2 přestane bavit, můžete zkusit znovu celý příběh od začátku...

To je také nejspíše důvod toho, že Valve stáhla z prodeje Black Box Edition (pouze E2, Portal a TF2) a koupit lze pouze Orange Box (vč. HL2 a Episode One), protože v Orange Box nedostanete pouze 'staré díly', ale 'staré díly v novém kabátě'.Black Box je určen pouze jako 'dárek' např. při koupi nové ATI karty.

#úkol 0 První spuštění

(10.10.2007)

Po spuštění hry Vás (zaryté hráče, kteří znají všechny díly) překvapí nové logo Valve. Po kliknutí na New Game (Nová hra) se vám v krátkém videu připomene Episode One z pohledu Alyx (autoři se chytře vyvarovali jakéhokolik zobrazení Gordona). Pak, jak už je zvykem u Half-Life, začínáte ve vlaku. Vlak ovšem nejede, ale už má doježděno :).

Rychl navigace

1. Do Bílého lesa

#úkol 1 Vlak

Ahoj Gordone, to byla ale pecka, co, když City 17 vybuchlo? Jestli si vzpomínáš, ty, Gordon Freeman, a tvá kamarádka Alyx Vance jste ujížděli vlakem pryč z vybuchujícího City 17. Výbuch byl ale tak silný, že ani vlak neskončil bez úhony.

Podívejte se (myší) dolu a uvidíš vagón vysící z mostu. Pomocí šipek (WASD) opatrně seskákej dolu do vody a pak projdi dalším vagónem ke dveřím. Podívejte se doleva - naštěstí i Alyx přežila a tak počkej, až tě vysvobodí. Vezmi si od ní Gravity gun a poslechni si její rady.

Jdi doprava a pomocí Gravity gun otevři vrata. Seskoč a jdi doleva. Pokochej se výhledem na zničené City 17 a až vybuchne, otoč se a podívej se zpět na most a vlak. Až to skončí, vrať se a vejdi do nově otevřené šachty. Nahoře uraž prkno a pokračuj tunelem. Seskoč dolu, ustřel plechový poklop a propliž se (CTRL) dál.

Zde narazíte na zombíky a Antliony. Jelikož tvou jedinou zbraní je Gravity gun, nech raději Alyx, aby je vyřídila její automatickou zbraní (také marně přemýšlíš, kde k ní vlastně přišla?). Pomoci jí můžeš akorát házením červených tlakových lahví, které vybuchují.

#úkol 1 Rozhovor

Vyjdi ven, otevři dveře budovy a vstup do komunikačního centra. Počkej, až Alyx zkontaktuje svého otce... no, tak ne. Počkej tedy až vyleze nahoru a hodí ti dolu zástrčku od monitoru :). Chytni zástrčku (E nebo Gravity gun) a strč ji do volné zásuvky.

Easter egg: napravo od dalších dveří, pod 'poličkou' najdete trpaslíka, kterého můžete vytáhnout pomocí gravity gun ;) Úkolem je "poslat ho do vesmíru", ale zatím jsem nezjistil jak...

Poslechni si rozhovor mezi Alyx, jejím otcem, doktorem Kleinerem a někým neznámým (doufám, že je neznámý - nějak si na něj nevzpomínám). Až vás přeruší vrtulník, vyběhni druhými dveřmi a jdi do dalšího tunelu. Jdi po schodech dolu a zbav se headcraba (jde to i s Gravity gun). Jelikož prkna na vchodu jsou moc pevně přibitá, vyběhni po kolejích nahoru a sraž pár prken před vozíkem. Ten sjede dolu a rozrazí prkna.

Vyběhněte ven, doprava po vyvýšenině a pak seskočte doleva za plot. Oběhni lokomotivu a vylez po žebříku. Přes vagón přeskoč na střechu a najdi díru krytou slabým plechem. Zbav se ho a seskoč dovnitř. Zmáčkni tlačítko na ovládání. S Gravity gun vytáhni petlici z padacích dveří na zemi, skoč dolu, znič bednu a skrčen vylez ven.

#úkol 1 Alyx!?!

Na Alyx zaútočí podivný robot a probodne ji. Tebe pak uvězní pod budovou, takže se nebudeš moct hýbat. V klidu tedy sleduj dění venku. Nakonec přiběhne Vortigon a pomůže ti. Vylez ven a počkej, až se Vortigon domluví se svými druhy na vyléčení Alyx. Pak projdi otevřenými vraty napravo a pokračuj jedinou možnou cestou až k výtahu (nezapomeň, že Vortigon nese Alyx a nemůže podlézat prkna). Skrč se, vlez do výtahu a vytáhni z kola páčidlo. Získáš tak svoji oblíbenou zbraň, ale výtah se s tebou zřítí. Vylez ven a vejdi do budovy.

#úkol 1 Doly

Otevři dveře a dojdi k výtahu. Oranžovým kolem ho uveď do pohybu (držet E). Až se dostaneš do prvního parta, vyskoč. Seber pistoli z poličky, projdi dál a seskoč dolu. Pokračuj chodbou a seskoč do díry. Pokračuj pořád dolu, dokud nespadneš do vody. Vylez (Mezerník) a dej se chodbou osvětlenou červeně.

Ze zabité larvya vypadne žlutá kulička, která ti doplní pár životů. Také za zabití všech larev získách bonus ;)

Pokračuj pořád dál, až na konci seskočíš do důlní šachty. Zabij velkého brouka. Pokračuj chodbou dál a až na tebe zaútočí dva další brouci, rychle doběhni do místnosti nalevo a posbírej granáty a brokovnici. S ní je bez problémů vyřiď. Tam, kde jsi sbíral brokovnici, se zbav prken u díry na zemi a skoč dolu. Prolez, seber revolver a na konci vylez ven.

Přeskákej překážky, zbav se brouka, jdi doleva a u vody doprava. Vyskákej nahoru a pokračuj po ochoze nahoru. Dávej při tom pozor na brouky. Zbav se blány s larvou a na konci seskoč dolu. Ve vodě se potop a proplat tunelem napravo. Vylez a pokračuj pořád dál až do další oblasti.

Rychl navigace

2. This Vortal coil

#úkol 2 Ochrana Alyx

Dojdi k díře, skoč dolu a promluv s rebely. Odvedou tě dolu, kde Vortigon zkouší vyléčit Alyx. Posbírej zásoby a vrať se za rebelem k semaforu. Počkej, až zaútočí antlioni a hlídej chodbu. Zbytečně neplýtvej náboje do kulometu a raději jen brokovnicí likviduj ty, co se přiblíží k automatu. Náboje do brokovnice máš v bedně.

Až se tenhle tunel uklidní, chytni střílnu (E) a přesuň ji k tunelu nalevo. V tomhle tunelu moc brouků není a tak to bude rychlé. Pak opět zvedni střílnu a odnes ji k tunelu naproti. Protože ale semafor ukazuje víc brouků, doběhni ještě pro druhou střílnu hlídající poslední tunel. Dvě střílny si s náporem brouků poradí. Nakonec zaútočí brouci z obou předních tunelů a tak obě střílny vrať na původní místa a sám se ujmi hlídání pravého tunelu (rebelové by měli hlídat ten levý).

Teď přijdou brouci ze 3 tunelů najednou. Nech tedy rebely hlídat ten malý, přesuň levou střílnu k bočnímu tunelu a sám hlídej 'někde mezi'... (Po pravdě řečeno, jedna střílna je výkonnější než dva rebelové, takže nejlepší by bylo hlídat s nimi malý tunel). Další útok bude podobný a tak nadále hlídej malý tunel (rebelové a střílny se postarají o zbytek). Poslední dva útoky jdou ze všech chodeb, takže ti budou chybět střílny. Musíš prostě hlídat malý tunel a ten napravo od něj současně - postav se na šikminu.

Zdánlivý nejsilnější útok za tebe vyřeší Vortigoni... na poděkování ale není čas, protože se antlioni zblázní a vyvalí se jich celá horda. Jdi tedy dolu a hlídej Alyx. Až bude klid, všichni Vortigoni se spojí a pokusí se Alyx uzdravit. Zjistí ale, že to nezvládnou a tak tě požádají, abys jim pomohl získat lék. Jdi tedy do tunelu 12 a počkej, až Vortigon otevře bránu. Pokračuj tunelem napravo dál.

#úkol 2 Doupě

Pokračuj do velké místnosti, kde se společně s Vortigonem zbavte brouků. Pokud jsi moc zraněný, hledej po zemi malé žluté léčivé kuličky. Pokračuj chodbou do další místnosti, kterou opatrně vyčisti. Pak jdi dozadu, doprava, po šikmině dolu a po ochoze na druhou stranu a nahoru. Chodbou pokračuj dál.

Dojdi až k díře a skoč dolu. Dej si pozor na prkna uprostřed místnosti a přistup ke dveřím napravo. Z bezpečí se zbav oživších zombíků. Pomocí Gravity gun ustřel prkna na dveřích a otevři je (E). Jdi doleva a zbav se ghoula (neboli 'fast zombie'). Brána je zavřená a výtahu se nějak nechce jet. Pomocí Gravity gun na něj tedy hoď traverzi a sudy stojící vedle a vlez do něj. Svez se dolu a vystup (výtah vyjede zpět).

Tady jsou zombíci trochu odolnější a tak si vezmi brokovnici a zabíjej je druhým útokem (dvojitý výstřel). Jdi na konec chodby, kde zombine hlídá ovládání výtahu. Stiskni ovladač a nech výtah vyjet. Jdi k němu a s Gravity gun vytáhni dva balíky traverz z díry. Opět výtah přivolej a umísti na něj oba balíky traverz. Pak ještě najdi třetí, který je v rohu ve stínu a dej ho taky na výtah. Dojdi k vypínači a přehoď ho. Výtah ale neodjede, protože je přetížený. Stoupni si na něj, pomocí Gravity gun z něj shoď traverzi a nech se vyvést nahoru.

Nahoře se chop oranžového kola a otevři bránu. Pokračuj dál skrz bránu, kterou Vortigon otevře. Nalevo pomocí Gravity gun vytahej bedny z vozíků, posbírej věci a pokračuj chodbou dál. Zbav se prken v průchodu a rychle uskoč před vozíkem. Nech Vortigona, až se postará o zombíky a dej si pozor na brouky skrývající se nad vámi.

Na konci vylez po žebríku, projdi chodbou a pomocí Gravity gun pohni velkou nádobou tak, abys moh prolézt do díry. Seskoč. Čeká tě krkolomná cesta z kopce. Až spadneš do vody, rychle vyplav a chytni se žebříku. Kousek nad vodou počkej, až spadnou další vozíky. Pak vylez.

Žádná díra by nebyla dírou, kdyby z ní nevylezt Freeman.
-- Vortigon --

Vyjdi chodbou nahoru, posbírej věci a pak se vrať dolu a dej se postranním tunelem. Dojdi k okraji srázu, jdi doleva a po římse na druhou stranu. Projdi tunelem, přes ochoz a na konci seskoč k Odpuzovači. Rychle vylez na žebřík, protože Odpuzovač není moc účinný. Posbírej věci a přelez po římse na vedlejší střechu.

Začne boj mezi zombíky a brouky. Nejprve se snaž zbavit jedovatých brouků a poté zombinů s granáty. Až bude klid, posbírej věci a jdi k výtahu (na vyvýšenině). Stiskni tlačítko a jak už jsi to mockrát zažil, je tak pomalý, že budeš muset nějakou dobu čelit nepřátelům. Až konečně dorazí, nastup a nech Vortigona dole. Nahoře vystup a počkej, až tvůj společník vyjede druhým výtahem.

Až otevře bránu, pokračuj chodbou. V místnosti odkliď stůl ode dveří, otevři je aprojdi. U bedny počkej na příchod Strážce (Antlion Guard) a pokračuj chodbou nahoru. Seskoč dolu a u brány střel do dvou trámů. Projdi a dej se doprava. Ustřel trám a couvni. Pokračuj chodbou až do další oblasti.

#úkol 2 Líheň

Dojdi k výtahu. Vortigon ti vysvětlí, že lék je na dně šachty, zatímco Alyx je nahoře. Přeskoč tedy do protější roury (svítí červeně). Vytáhni překážku z větráku a rychle uhni doprava, protože jinak tě proud shodí dolu. Až se větrák zastaví, prolez ho (Případně s ním pomocí Gravity gun otoč). Projdi rourou a seskoč do díry.

Páčidlem nič blány dokud nespadneš do vody. Vyplav se nadechnout a doplav k levé řadě stalaktitů. Potop se a skrz blánu pod vodou proplav na druhou stranu. Dej pozor na potvory na stropě (Barnacles) a jdi pořád doleva, až do zakrvácené chodby. Projdi jí, na konci vyskoč a zbav se jedovatého brouka. Jdi doprava a vlez do chodbičky nalevo. Posbírej věci a jdi dál.

Seskoč dolu a za krápníky počkej, až přiběhne Strážce. Obehni ho a rychle utíkej dál. Vběhni do malého, osvětleného tunelu a počkej, až Strážce odběhne. Pokračuj dál (tunelem nebo chodbou) dokud nenarazíš na další tunel nalevo. Opět ho prolez a na konci počkej, až Strážce zmizí. Vyběhni ven a utíkej doprava k dalšímu tunelu.

Tunelem prolez a vylez na kamennou římsu. Jdi kousek doprava a nalákej na sebe Strážce (pozor na létající kameny). Až se na tebe rozběhne, vem to rychle druhou stranou a utíkej doprava až k dalšímu tunelu. Počkej až odběhne, vylez a rychle běž dál. Až spadneš do vody, otoč se doprava a vběhni do osvětleného tunely. Prolez ho a na konci utíkej doleva. Doběhneš ke dřevěnému průchodu a se rychle zbav prken a skoč dovnitř. Zde počkej, až se Strážce vyřádí a shodí tě dolu.

Jdi chodbou do velké jeskyně. Posbírej věci a pak jdi k výtahu nalevo. Dole zkus zatáhnout za páku, ale nic se nestane. Jdi tedy naproti, kde ve vodě leží rozbitý stroj. Vezmi z něho kolo (E) a odnes ho k výtahu. Vlož ho do motoru (pozor na Barnacla) a pákou připoj motor k výtahu. Vyběhni nahoru a stiskni tlačítko.

Ustup, aby tě výtah nerozmáčkl, a počkej na Vortigona. Až se vykecá, následuj ho k bráně a dál do líhně. Počkej, až Vortigon posbírá dostatek larev a pak se s ním vrať k výtahu.

#úkol 2 Oživení

Přijedete akorát v okamžiku, kdy Alyx zemře. S tvojí pomocí (přistup co nejblíže k Alyx) se ale Vortigonům povede ji znovu oživit. Nevhodné věci přicházejí v nejnevhodnější chvíli a tak se ti během oživování ozve G-Man (Goverment man).

Připrav se na nepředvídané následky!
-- Goverment man --

Až se Alyx postaví, nastupte zpět do výtahu. Nahoře vystup a jdi za Alyx. Všimni si, jaký má zad... :) ... vlastně záda poraněná od Huntera (to byl ten neznámý robot). Pokračujte dál, vysvětlete Alyx, co jste provedli Strážci a jdi dál nahoru (zbav se prken). Nahoře seskoč do díry.

Rychl navigace

3. Freeman pointimex

#úkol 3 Strážce

Vyjdi ven a sleduj (použij Z pro přiblížení), jak Combine vojáci přepravují kukly s Advisory po mostě (to je ta velká kukla, na kterou jste narazili v Episode One). Přeskoč kameny nalevo a po cestě sestup do údolí. Jdi doleva a až se objeví antlioni, doběhni rychle k Odpuzovači. Odtud k rozbitému mostu, kde posbírej věci z beden a pak doleva k dalšímu Odpuzovači. Dál přeběhni k Odpuzovači na obrněném kopečku a pak dál ke kolejím.

Podél kolejí jdi doprava ke vchodu do tunelu - objeví se nas... naštvaný Strážce. Vrať se tedy na obrněný kopeček, kde jsi (řekněme relativně) v bezpečí a snaž se ho zabít. Během boje se objeví ještě jeden červený, takže se jich musíš zbavit obou. Snaž se používat výbušné sudy, protože munice moc není.

Je možné, že se na obrněném kopečku nastřádalo pár věcí, které tam Strážci naházeli. Ty mohou Vortigonovi zabránit opustit prostor a odvést vás dál. Proto raději všechny věci nejprve vyházej ven...

Následuj Vortigona a počkej na otevření dveří. "Výtah opet nechoďa" (jak říká jedna známá písnička) a tak to vem "po schodoch, po schodoch" (no, bude ti muset stačit žebřík :). Okolo mrtvoly se dej po trávě, pomocí Gravity gun odstřel velký kámen a pak se zbav otráveného Headcraba (také můžeš s Gravity gun). Dojdi nahoru a skoč na výtah. Odsuň petlici, vyraž poklop a skoč dovnitř. Pákou ho spusť dolu (resp. zbav se krumpáče).

Až oba tvý společníci nastoupí, stiskni tlačítko a nechte se vyvést nahoru. Projděte chodbou...

#úkol 3 Most

Vyjdi ven a pokochej se výhledem na most. Je dobré, že v tebe všichni vkládají svou důvěru, ale občas to už začíná být nudné. Až Alyx otevře silové pole, dej se po schodech nahoru. S Gravity gun odsuň zelenou skříň a skoč dolu. Propliž se kolem vozíků a seskoč o jedno patro níž.

Zbav se beden a prolez do místnosti. Připrav si granáty a pak s Gravity gun odsuň na stranu židli. Rychle polož na zem granát (sekundární útok) a prolez zpět. Až se zbavíš Poinson zombíka a jeho headcrabů, projdi dveřmi a seskoč dolu. Prolez, seskoč do výtahu a zbav se headcrabů.

Dveřmi vyjdi ven a počkej, až Alyx zabije zombíka sniperkou. Sejdi ze schodů a jdi dovnitř. Seskoč dolu a přitáhni si krabice, které tak chutnají Barnaclům. Pak jdi na druhou stranu a přitáhni si výbušný sud. Až ho nějaký Barnacle chytne, nech ho, ať si pochutná (tedy až bude nahoře, třikrát do něj střel, aby vybouchl ;). Přejdi most, u nádrže uhas plameny a sejdi po schodech.

Venku ustřel zámek na dveřích nalevo a zbav se ghoula. Otevři dveře a vejdi. Alyx se postará o zombíky a tak pokračuj dál. Prolez škvírou doleva a uhýbej před létajícími headcraby a nech Alyx, ať se o vše ostatní postará. Sejdi do mezipatra, posbírej náboje a pusť plyn. Pak ho zapal (střel na schody) a počkej na chudáky zombíky.

Oheň opět uhas a jdi do otevřených dveří dole. Zbav se zombíků a pokračuj dál. Nad schody jdi nejprve doprava dozadu, kde je kulomet a pak se vrať a vylez po žebríku u mrtvoly. Na střeše se zbav všech volně ležících plechů, aby mohla Alyx střílet. Pak seskoč dolu a snaž se držet vpředu u pletiva, aby tě Alyx mohla chránit. Bude to trochu těžší boj, tak se připrav. Až bude klid, odejdi vzniklou chodbou nalevo.

V další místnosti se proplaz pod regály napravo a na konci vyskoč na nejnižší regál. Postupně přeskákej na vyšší a pokračuj přes plot dál. Slez o patro níž a všimni si bílé skříně před sebou. Střel do ní s Gravity gun, aby spadla dolu. Seskoč dolu a přehoď páku u vysokozdvižného vozíku. Po regálech vyskákej nahoru nad něj a skoč na jeho plošinu. Ze skříně přeskoč na protější regál a vlez do ventilace.

Venku seskákej po rourách a dojdi ke stoce. Nech Alyx, ať se stará o zombíky a opatrně přelez na druhou stranu. Vylez po žebříku a naber si granáty do kulometu. Podlez doprava pod rourami a seskoč dolu. Pokračuj přes bažinu doprava a skákej po autech, kamenech a všem co přijde pod nohy.

Až se dostaneš k žebříku, vylez nahoru a v boudě seber náboje. Vyjdi nahoru k mostu a sleduj, jak se jeho část hroutí. Vyskoč na tahač, na zábradlí a na kabinu. Pak přeskoč na vyšší část mostu.

Přichází již zmámý puzzle s fyzikou ve hře. Tentokrát ale ve velkém. Musíš přestrkat auta na mostě tak, aby jeho těžší část byla na straně, kde máš auto. Až se most převáží, dojdi na nižší konec mostu, skoč na sloup a pak na trávu. Vyjdi k auto a nasedni. Pořádně se rozjeď a přeskoč most. Vystup, jdi doleva, vylez po žebříku a v kukani přehoď páku.

Setkej se s Alyx a počkej, až Vortigon otevře vrata. Nastup do auta (jmenuje se Shotgun) a vydej se do Bílého lesa.

Rychl navigace

4. Riding shotgun

#úkol 4 Vysílačka

Pokračuj po silnici. Až dojedete k tunelu, odboč doleva k řece, jeď kolem ní zpátky a pak zatoč doprava a jeď pořád po cestě až k vysílací věži. Vlez do první budovy napravo a dojdi k rádiu s obrazovkou. Nejde proud a tak vylez ven, obejdi velké skladiště naproti a po haldě písku vylez na střechu. Skoč dovnitř, seber věci z bedny a vylez ven ze skladiště. Jdi doprava a po náspu a skrz díru vlez do zadní části skladiště.

Seskoč dolu a u tří zásuvek najdi na zemi ležící prodlužovačku. Její volný konec strč do zásuvky se zeleným světýlkem, pak vytáhni i její druhý konec a strč ho do druhé horní zásuvky. Naskočí proud. Teď je problém, jak se dostat nahoru, když nejde výtah. Jednoduše: rozbij paletu opřenou o zeď nalevo od výtahu a najdeš fungující zásuvku a prodlužovačku na zemi. Propoj zásuvku s tou u výtahu a on naskočí. Ouha, teorie je lehčí než praxe. Prodlužovačka nestačí a tak je budeš muset prohodit :).

Stoupni si na výtah, stiskni tlačítko a vyjeď. Objeví se Hunter a tak se schovej. Zbytečně nestřílej, dokuj drží zeď. Teprve až Alyx vykřikne "Now", vylez a začni po nich střílet. Až zničíš všechny tři, seber lékárny a pak věci ve vchodu do skladiště a vrať se k vysílačce. Po cestě se ale objeví další Hunteři a tak se jich zbavte.

Po rozhovoru přes vysílačku nastupte do auta a pokračujte v cestě.

#úkol 4 Advisor

Až dojedete k budovám, vylez a prohledej nejprve tu napravo. Začnou se dít divné věci. Jdi k druhé budově, ustřel zámek na dveřích a na konci seskoč dolu. Prolez a vylez uvnitř, kde se Advisor líhne. Alyx otevře zdroj energie a tak do něj střel s Gravity gun.

Rádce se probudí a tak sleduj, co se bude dít. Až zmizí, přijdou vojáci. Seber si od nich kuši, vyjdi ven a použij ji jako snajperku (sekundární útok) proti vojákům v protější budově. Nakonec se objeví Hunter a tak se ho zbav a pokračuj autem dál. U party zombinů (nezastavuj) jeď rovně skrz dřevěný plot. Pak doleva a podél kolejí a mezi vlaky až k tunelu na konci.

Tuhle část jste mohli vidět v traileru a není nijak složité se mezi vagony vyznat, takže to nebudu blíže popisovat.

#úkol 4 Vrtulník

Pokračuj dál, přeskoč přes vagón a dej se vlevo kolem lokomotivy. Nevšímej si ghoula a smykem se otoč zpátky. Projeď vodou, proskoč dalším vagónem a jeď pořád po kolejích.

Až to dál nepůjde, drž se vpravo a projeď bránou s logem HL. Vystup a následuj rebela. Vyběhni po šikmině a seskoč dolu. Prolez a dostaneš se na volné prostranství. Vrtulníku se zbavíš tak, že budeš s Gravity gun chytat jeho bomby a házet je po něm zpátky (snaž se mířit mírně nad něj). Až se zřítí, následuj Alyx do zadní budovy.

Rychl navigace

5. Under the radar

#úkol 5 Vyčištění cesty

Následuj rebela do horního patra a seskoč dolu. Rozbij pár prken v okně a z bezpečí se zbav zombíků (neboj se použít cirkulárky a bomby. Pak oknem vyskoč a jdi k náklaďáku napravo.Vyskoč na něj a přes střechu se dostaň do budovy. Vyjdi ven, projdi kolem plotu a na konci podlez pod ohnutým plotem.

Drž se u země ve skrytu před snipery a prolez dál rourou. Plaz se doprava a automatické zbraně se zbav hozením granátu. Přelez úplně dozadu a oknem skoč dovnitř. Vylez ven, prolez bílou dodávkou a pliž se dál. Prolez další dodávkou a dolez až k budově.

Vyskoč na dodávku a naber si plnou náruč granátů. Vylez přes ní na střechu a přeběhni kolem oken na druhou stranu. Vojáci je rozstřílejí a tak jim dolu naházej granáty. Seskoč dolu a vyčisti perimetr.

Přistup k automatickým zbraním zezadu a všimni si panelu, kterým jsou napájeny. Stiskni tlačítko a otevře se. Hoď dovnitř jeden granát (sekundární útok) a ustup. Prolez dírou, oběhni barák doleva a vylez znovu na náklaďák. Naber si granáty a ze střechy se zbav zombíků.

Jistě již vidíš Alyx na druhé straně a tak se k ní vrať přes vrakoviště. Vrať se s ní k autu a nastup. Jako dárek jste od rebelů dostali radar.

#úkol 5 Zásoby

Jeď po cestě, a až radar ukáže znamení, zastav. Všimni si bílé dodávky a střel do výbušného sudu. Vyber věci a pokračuj v cestě. Radar ukáže další skladiště u tunelu. Zastav a skrz bílou dodávku vlez do budovy nalevo. Čeká zde jeden malý puzzlík.

Pomocí Gravity gun stáhni dolu postavenou železnou desku. Vezmi granát a hoď ho pod ní. Pak si na desku stoupni a nech se vymrštit nahoru. Doplň zdraví, přehoď páku a dole si seber raketomet. Vylez ven.

Jdi naproti do oplocené části a vlez do baráčku. Pomocí Gravity gun vytrhej prkna z podlahy a vyber zásoby. Vrať se k autu a pokračuj tunelem dál.

#úkol 5 Přepadění

Jeď dál, zatoč doleva a dej se do kopce. Dojeď až k benzínové pumpě, kde jen odstraň auta z cesty, a pokračuj dál z kopce. Až se zastavíte o silové pole, rychle vběhni do baráku nalevo. Zbav se všech vojáků a Hunterů (nezapomeň na zásoby ve sklepě a v prvním patře).

Až bude klid, vyjdi skrz barák zpět (nikoli k autu) a jdi do kůlny naproti. Zde si doplň zdraví a brnění a jsi po silnici zpátky k čerpací stanici. Zde vlez do baráku napravo a pomocí kuše se zbav automatu. Nech Alyx, ať otevře silové pole a jdi dovnitř. Ustřel zámek na žebříku a vylez nahoru. Po střeše a rouře přelez až dozadu a seskoč dolu k zásobníku na zbraně. Zbav se beden a ventilací prolez ke zdroji. Střel do něj s Gravity gun... nejde? Musíš zmáčknout tlačítko na dveřích a pak rychle střelit do Náboje tak, aby vletěl ven z místnůstky ;).

Vrať se k autu (můžeš si to zkrátit přes trávník) a pokračuj v cestě. V zatáčce se značkou "30" si zahraj na kaskadéra a vem to rovně na nájezd. Pokračuj dál až dolu na hlavní. Dej se doleva a po pár metrech uvidíš na radaru skladiště. Zastav a za kameny najdi ukrytý symbol HL. Podívej se nahoru a všimni si zavěšeného koše. Chytni kámen ležící na zemi, vylez co nejvíše to půjde a hoď ho po koši. Seber věci a pokračuj v cestě.

#úkol 5 D.O.G.

Sjeď doprava k řece a zastav u brány nalevo. Vyběhni po schodech, seskoč na druhou stranu a jdi ke spadlému letadlu. Počkej, až se Dog vypořádá se Striderem. Vrať se k autu, projeď otevřenou bránou a počkej, až Dog odklidí letadlo. Pak jeď za ním (příp. se ho snaž předjet).

U brány vystupte a jděte dál za Dogem.

Rychl navigace

6. Our mutual friend

#úkol 6 Raketa

Jdi k bráně, doprava, projdi vraty a jdi doleva k Eliovi. Vnoučata nejsou zrovna akutní případ a tak raději jděte k výtahu napravo. Sjeďte dolu k raketě a pozdravte se s Izzim. Jdi k doktorovi Magnussonovi (ten nový v saku) a počkej, až ti zadá úkol. Slez po žebříku, obejdi raketu a vlez do výtahu. Stiskni tlačítko a dole vystup.

Dojdi k raketě, najdi prasklou trubku a kolem ji uzavři. Jdi dál a rozbij sklo u bezpečnostního přepínače napravo. Přehoď ho a počkej, až doktor Vortigon otevře dveře. Pokračuj dál chodbou.

Pokračuj chodbou až se dostaneš ke dveřím, kde zahlédneš Huntera. Vlez pod schody a prolez ventilací. Vylez a vypořádej se s Huntery a Manhacky v laboratoři. Pak vylez na ochoz a najdi další prasklou trubku, kterou uzavři. Vylez po žebříku a jdi do chodby.

Postupuj pořád dozadu, až se dostaneš ke zničením schodům. Vylez na ně a přeskoč za plot. Potop se do vody a proplav do dalšího sila. Vylez po žebříku a nahoře jdi do světlicí ozářených dveří. Vyběhni nahoru a zbav se sniperů naproti (nejlépe kuší). Oběhni silo a vlez do kukaně (oknem). Přehoď páku a chop se pušky, kterou zabíjej vojáky na střeše, dokud se silo neuzavře.

Vylez a pomoz Alyx se zbývajícími vojáky. Pak jdi za Alyx, za Vortigonem a dál otevřenou chodbou.

#úkol 6 Rozprava

Dojdi do místnosti a poslechni si Judith. Sleduj celé dění a nikam nechoď. Teprve až doktor Magnusson přeruší váš čajový dýchánek, jdi za ním. Ve vedlejší místnosti ti vysvětlí, jak funguje jeho pěkná bombička. Pokud nerozumíš, podívej se na náčrtek na zdi ;)

Na dvorku chytni bombu s pomocí Gravity gun a hoď ji na Strider. Pak vezmi pistoli a střel do ní (Strider nevybuchne). Totéž opakuj ještě jednou. Než půjdeš dál, nezapomeň si z bedny doplnit náboje do pistole. Nakonec vstup do otevřených dveří.

#úkol 6 Ochrana údolí

Posbírej věci a dojdi k autu. Máš hned tři nová vylepšení. Zaprvé můžeš vzadu na autě vést jednu bombu pro případ, že narazíš na Stridera někde v pustině. Zadruhé máš vylepšený radar, který zobrazuje Combine vojáky (a hlavně Stridery). A poslední vylepšení se týká tvého HUDu - zobrazuje se ti kompas, kudy máš jít k autu.

Dojdi k mapě, prohlídni si ji a pak nastup do auta. Vyjed ven a jeď pořád dál skrz údolí, až se dostaneš ke skupince rebelů s mapou. (Pokud je nemůžeš najít, najdi koleje a jeď podél nich.) Vystup a poslechni si plán.

Přijde Strider a Hunter. Běž tedy k nim a zbav se Huntera. Pak se vrať pro bombu, hoď ji na Stridera a sestřel. Další přijde z druhé strany a tak rychle chytni bombu a uteč od mlýna. Hoď bombu na Stridera, znič ho a pak se zbav Lovce. Nastup do auta a jeď tam, kde ti radar ukazuje červený bod.

Několik rad: Lovce můžeš jednoduše přejet autem; na Stridera to raději nezkoušej. Když uslyšíš alarm, rychle jeď zpět k Silu a zbav se Stridera. Zásoby v budovách se obnovují. Dej pozor, aby ti bomba nevybuchla s ruce. Někdy budeš muset rychle dojet autem k nějaké budově pro bombu a vrátit se za Striderem zpět.

Boj neskončí, dokud neuslyšíš hlášení o návratu na základnu ("Return to the base immediatelly!"). Nasedni do auta a jeď na základnu. Vystup, jdi dovnitř a počkej na Alyx. Pak jí následuj.

Rychl navigace

7. T-minus one

#úkol 7 Odpálení rakety

Následuj Alyx, přistup k panelu s časem "30:00" a stiskni velké červené tlačítko. Pak si vyskoč na pult vedle, ať máš pěkný výhled ;). Až raketa odstartuje, následuj oba Vance do dveří a promluv si s Eliem. Vyjdi ven a podívej se doprava na portál na nebi.

Následuj Alyx a Elie dál a sleduj dění.


Závěr

Konec je tedy pěkně pitomý, i když je jasné, že celý příběh skončí v Episode Three...

Podívej se v menu do Achivements. To jsou úkoly, které můžeš ve hře splnit. Než budeš ET hrát znovu, dobře si je projdi a snaž se je splnit ;).

Rychlá navigace

Obrázky:

Wallpaper (kovový) (4:3, 1024x768, 660kB)
Wallpaper (chromový) (4:3, 1280x960, 150kB)
Wallpaper (City17) (16:10, 1280x800, 180kB) Rychlá navigace

Credits

Made by Nothrem Sinsky © 2007 - Všechna práva vyhrazena.

Návod sepsal:

Nothrem Sinsky

hl@nothrem.cz

S použitím:

JEWE - 'Just Edit' Walkthrough Engine

Editable engine for walkthroughs developed by Nothrem Sinsky

Zdroj obrázků a dalších informací:

Screeshoty ze hry

Historie návodu:

03.10.2007Příprava návodu (úprava JEWE)
10.10.2007Sepsání návodu na kapitoly 1. až 4.
03.10.2007Sepsání návodu na kapitoly 5. až 7.
03.10.2007Kontrola návodu