Portal 2

Něco v návodu chybí? Našli jste další možnost ve hře? Napište mi na email uvedený na konci.

Hlavní menu

Portal 2 navazuje na předchozí hru Portal. Systém hraní je prakticky stejný (o pár odlišnostech se zmíním v textu).

Opět se připravte na hádanky zahrávající si s 3D prostorem a dimenzionálními portály. Navíc budete mít k dispozici různé nástroje, jak ovlivnit fyziku a chování předmětů a sama sebe.


Hlavní menu

Malá vzpomínka na první Portal:


Hlavní menu

V návodu budu předpokládat, že jste hráli první díl a tudíž nebudu vysvětlovat všechno do detailů (to se týká jak příběhu tak i systému hraní a řešení hádanek).

Pokud ale narazíte na nějakou nejasnou část návodu, podle které nedokážete test splnit, nebojte se napsat mi email a společně to nějak vyřešíme (může jít o špatný popis, chybu ve hře apod.).

Tento návod je pro "Single player" mód, tedy pro příběh navazující na první díl hry Portal. Druhý mód, "Cooperative game" navazuje až na děj Single player příběhu (během hraní se dozvíte proč). Návod na něj najdete jako samostatný odkaz na hlavní stránce návodů pro Half-Life sérii (pro ty, co mají raději nesmyslné odkazy "zde", tak zde :P ).

Nezapomínejte, že ve hře máte k dispozici QuickSave (Rychlé uložení [F6]), díky kterému můžete zkoušet různé eventuality řešení. A pokud se vám náhodou podaří zemřít, museli byste začínat celou místnost znovu (od AutoSave). I když v některých složitějších oblastech hra provádí AutoSavy na několika místech jedné místnosti. Ale ani to někdy nemusí stačit. Takže raději používejte QuickSave.


Hlavní menu

V návodu budu používat některá slova psaná s prvním velkým písmenem. Budu tím upozorňovat na to, že slovo označuje nějaký důležitý předmět potřebný pro správné splnění hádanky. Tato slova nejsou názvy, takže by se měla psát malými písmeny, ale doufám, že velká písmena pomohou zřehlednit návod.

V první fázy může návod obsahovat překlepy a gramatické chyby. Omluvte je, prosím. Na jejich nápravu bude čas později. Občas se mi také může stát, že v rychlosti zaměním pohlaví hlavní postavy (nebo tykání/vykání) - nenechte se tím vyvést z míry.


Hlavní menu

Hra dobře podporuje režim 3 monitorů (NVidia Surround), ale při tomto režimu nezobrazuje zaměřovací kříž, takže se špatně míří. Pokud máte tedy problémy s mířením, přepněte hru do jednomonitorového režimu (tedy snižte rozlišení).

Než začnete hrát, ověřte si, že je hra updatovaná. Původní verte hry má totiž celou řadu problémů s pády.

Pokud se vám po spuštění hry (teď mluvím o oficiálně koupené hře registrované přes STEAM) místo menu zobrazí pouze "NO STEAM", ukončete hru volbou "QUIT" a pak ukončete i STEAM (volbou Exit z menu Steam nebo pravým kliknutím na ikonu v liště). Pak ho spusťte znovu. Pokud to nepomůže, restartujte PC. Pokud nepomůže ani to, ukončete STEAM a z jeho instalační složky smažte soubory ClientRegistry.blob, AppUpdateStats.blob a steamclient.dll. Tím vynutíte nové stažení klienta a seznamu vámi zakoupených her.

Hlavní menu

A teď už hurá do hry.


Hlavní menu
Hlavní menu

Probouzíš se z dlouhého spánku a počítač tě nutí do rozcvičky. Po prvním bzučáku se tedy podívej [myší] nahoru, po druhém koukni dolu (na podlahu). Následuje procvičení chůze - obejdi [WASD] postel na druhou stranu (k oknu, pokud se tomu tak dá říkat) a postav se k obrazu na zdi nalevo od postele. Až uslyšíš bzučák, prostě se podívej [myší] na obraz a počkej.

Tím končí rozcvička. Otoč se k postely a jdi znovu spát [E].


Hlavní menu

Do dalšího probuzení tě přihutí Wheatley (to zjistíš, pokud máš zapnuté titulky). Jdi tedy ke dveřím pokoje (chodbě za tebou). Zjistíš, že Wheatley je robot jezdící po stropě.

Wheatley by se dalo přeložit jako Pšenička nebo Pšeničák, což ale není moc dobré jméno pro robota, takže raději zůstanu u anglického Wheatley.

Podle některých teorií je Wheatley jedno z jader, které na konci původního Portalu odpadlo z Instruktážního počítače, což nemusí být úplně zcestné vezmeme-li v úvahu některá fakta z příběhu Portal 2 (jelikož bych tím ale zde prozradil části příběhu, prozradím je až na konci návodu v sekci Zajímavosti).

Jdi za ním zpět do místnosti a až zmizí ve stropě, přidrž se něčeho, jak ti radí [technicky to provést nelze, takže jen prostě stůj]. Až se znovu objeví, zeptá se tě, zda rozumíš tomu, co říká. Pokus se tedy odpovědět "Ano" [Mezerník] - skákání může být také dobrá forma komunikace a tak ještě zkus říct "Jablko" [Mezerník]. Dál už tě otravovat nebude.


Hlavní menu

Až se začne místnost opět hýbat, do něčeho narazí a odpadne část stěny. Neboj se a klidně se jdi podívat k oknu (opět trochu sporadické pojmenování). Po projedí něčeho, co se nejvíce podobá kombinaci horské dráhy a demoličního derby se dostanete ke stěně. Wheatley se ji pokusí prorazit tím jediným, co má po ruce - tedy tvůj pokoj.


Hlavní menu
Hlavní menu

Proskoč stěnou do obrostlé místnosti, dojdi na prosklenou podlahu. Propadneš se do místnosti, kterou určitě znáš ze začátku prvního dílu.

Od teď už bude hra úplně stejná jako první díl. Ty jsi snad čekala, že Valve udělá něco jiného, než jen trochu zajímavější intro? No nic, pokračujem.

Až se otevře portál, projdi, obejdi místnosti a dveřmi projdi do další. Seber kostku v protějším rohu [E] a polož ji na tlačítko [E]. Projdi rozbitými dveřmi a pokračuj až k výtahu, do kterého nastup.


Hlavní menu

Vyběhni po schodech, projdi dveřmi a seskoč do testovací místnosti. Stiskni tlačítko napravo, projdi portálem (v místě, kam jsi seskočila), seber kostku [E] a vrať se.

Kostku polož, stiskni tlačítko nalevo, vezmi kostku, projdi portálem a polož kostku na tlačítko. Vrať a stiskni tlačítko vzadu u východu. Opět projdi portálem a dojdi k výtahu.


Hlavní menu

Podívej se na video promítané na obrazovce nalevo a vyběhni po schodech do další místnosti. Wheatley tě přivítá zpoza zdi a řekne ti o portálové zbrani. Dojdi tedy do středu místnosti a … propadneš se do kanálu.

Počkej na Wheatleyho zmatené kecy a pak pokračuj kanálem dál. Vyběhni po podivných schodech (rozhlídni se kolem sebe na podivné malůvky) a seber zbraň. Střel portál [levé tlačítko myši] do zdi před sebou (nejlépe na hlavu zděšené ženy) a skoč do něj.

Vyběhni po rampě doprava a pokračuj chodbou pořád dál.

Tady se hra začíná více podobat hře Half-Life než prvnímu dílu Portálu, ale neboj, testovacích místností si užiješ víc než dost.

Seskoč do další místnosti, střel portál na zeď u sebe a projdi. Otoč se doleva a střel portál do zdi vedle východu. Projdi zpět a jdi dveřmi k výtahu.


Hlavní menu

Dojdi do místnosti, ve které je velká jáma. Podívej se do jámy a střel portál na podladu pod kostkou. Ta propadne portálem a ti ji budeš moci sebrat a položit na tlačítko.

Pokud do jámy spadneš, dostaneš se ven stejným způsobem - tedy portálem.

V další místnosti jsou dvě tlačítka, takže budeš potřebovat dvě kostky. Nejdprve dojdi k jámě napravo a stejně jako v první místnosti udělej portál pod kostkou, která tak propadne na plošinu nalevo na zdi. Střel portál na zeď u země a skrz portál vezmi kostku a polož ji na tlačítko.

Projdi portálem a střel nový portál na podlahu plošiny naproti (pokud se ti to nepovede, může ho střelit na stěnu a pro kostku si dojít). Vezmi kostku, seskoč dolu a postav ji na druhé tlačítko.

V malé místnůstce střel portál na podlahu, stoupni na něj a počkej, až se aktivuje druhý konec. Vyběhni po skleněné plošině nahoru. Zátaras oběhni přes místnosti napravo (po schodech nahoru nemusíš) a jdi k výtahu.


Hlavní menu

Dojdi do místnosti, střel portál na podlahu a proskoč. Stiskni tlačítko na sloupku napravo, jdi doprava dozadu (sleduj tečkovanou stopu vedoucí od tlačítka) a střel portál pod kostku. Seber ji a polož na velké tlačítko na podlaze.

Vyběhni po vytvořené šikmině a jdi ke dvoum tlačítkům na sloupcích vzadu. Nejprve střel portál na šikminu nalevo nad vodou, pak stiskni levé tlačítko a rychle za ním i to pravé.

Vrať se dolu, seber druhou kostku, vyběhni s ní po šikmině a polož ji na druhé tlačítko na zemi. Jdi k výtahu.


Hlavní menu

Teď ověříš, zda stále fungují stejné zákony fyziky jako v prvním díle.

Jdi do místnosti a doprava. Sřel portál na zeď a projdi (resp. proskoč). DOjdi k jámě před sebou, střel portál dolu a skoč do něj. Jseš u dveří ale projít nemůžeš. Podívej se doleva a najdeš malou díru ve skleněné podlaze. Střel skrz ní portál, čímž kostka propadne.

Seskoč dolu, dojdi k jámě a opět do ní střel portál. Vezmi kostku a skoč s ní do jámy (samozřejmě tak, abys za letu propadla portálem). Kostku polož na tlačítko a jdi do další místnosti.

Hra má trochu upravené chování kostky, kterou držíte v ruce. Tzn. že pokud kostku (nebo jakýkoliv jiný předmět) držíte, a projdete portálem, budete ho stále držet, i kdyby se měl třeba zaseknou o okraj portálu. Tím se hodně usnadnilo právě proskakování portálů s kostkou v ruce.

Zde je stejný problém, ale trochu složitější.

Poznámka: Zde si nezapoměň uložit, protože pokud spadneš do jámy bez vytvořeného portálu, už se odtud nedostaneš. Autosave se vytváří na začátku každého testu.

Portál střel do malé šikminy nalevo (napravo ode dveří když se k nim otočíš). Skoč do jámy, abys za letu propadla portálem. Seskoč na nižší podlahu a střel portál na stěnu nalevo - střel ho na nejvyšší nejpravější dlaždici. Vezmi kostku, skoč s ní do jámy, abys opět rovnou za letu propadla portálem, kostku odnes na tlačítko za prosklenou stěnou, znovu skoč do jámy a přistaneš na nové vysunuté plošině. Odtud již můžeš jít k výtahu.


Hlavní menu

V místnosti na tebe volá Wheatley, dojdi tedy k oranžovému portálu vzadu a promluv si s ním. Střel portál do stěny za Wheatleym (těsně nalevo od něj) a proskoč.

Teď po tobě bude chtít, abys ho chytila - opět to není technicky možné a dokonce, pokud se postavíš přímo pod něj, se může zaseknou na tvé hlavě. Takže ho nech v klidu spadnou na zem a pak teprve ho seber.

Přines ho k Panelu ve stěně a … otoč se, protože Wheatley, i když je robot, je pěkná stydlivka. Až se odsune stěna a on odpadne, seber ho a projdi. Pokračuj pořád dál, chvíli pokecejte s robotkem a pokračuj dál až do přestupní komory.


Hlavní menu
Hlavní menu

Jdi pořád rovně, na konci zaboč doprava a projdi vysutým proskleným mostem. Projdi kolem Ní a pokračuj dozadu ke Spalovně. Za ní je tajný průchod (resp. býval tajný, teď je poměrně dobře vidět).

Seběhni po schodech a seskoč dolu. Projdi chodbou až do místnosti se spoustou jisťičů. Až ti Wheatly řekne, vraž do ho Panelu a počkej. Nepanikař a jen čekej.


Hlavní menu

Řekni ahoj staré známé - zde již vystupuje pod svým pravým jménem, GLaDOS, místo původního Instruktážní počítač. Po prvním překvapení s GLaDOS je zde hned druhé - a to je to, že ty jsi vlastně Ty, tedy Ta, která vystupovala v prvním díle a na konci GLaDOS zabila.

GLaDOS je zkratka "Genetic Lifeform and Disk Operating System", volně přeloženo jako "Živá Bytost a Počítačový Operační System" (ŽBaPOS :). Co přesně to znamená, se dozvíte v průběhu hraní Portal 2. Zároveň "glad" znamená anglicky 'spokojený', takže "Glad OS" by se dalo přeložit jako "Spokojený operační system".

Všimni si, že v okamžiku, kdy tě GLaDOS zvedla ze země, ti upadla portálová zbraň!

GLaDOS na tebe není ani tak naštvaná. Jen tě hodí do Spalovny, stejně jako jsi to udělala ty jí.


Hlavní menu

Jdi po kovové kontrukci před sebou pořád rovně (vlastně mírně doprava a pak doleva). Jdi pořád dál až se dostaneš do místnosti, kde leží dvojitá portálová zbraň. Až ti GLaDOS uvolní cestu, seber ji.

Podívej se před sebe nahoru, do prostoru za kovovou zdí (před chvílí se tam rozsvítilo světlo). Střel tam Oranžový portál [pravé tlačítko myši] (na stěnu či strop). Vrať se kousek zpátky a střel Modrý portál [Levé tlačítko myši] do stěny. Projdi, pokračuj doleva. U překážky střel jeden portál skrz díru dál, druhý střel k sobě a projdi.

Dojdi na konec, chvíli počkej a střel portál do šikminy na stěně napravo. Druhý střel k sobě a projdi. Seskoč doprava dolu, za rohem střel jeden portál do výklenku napravo nahoře, druhý do stěny pod ním a projdi. Teď střel portál do místnosti před tebou (skrz vysklené okno a spoustu robotických paží) a projdi portálem dovnitř.

Jdi do chodby vlevo a počkej, až GLaDOS odklidí popadané stěny z chodby. Až GLaDOS domluví, pokračuj k výtahu.

Hlavní menu

Hlavní menu

Nyní se ocitáš v nových testovacích místnotech, opět pod vedením GLaDOS (alias Instruktážní počítač).


Hlavní menu

Chvíly počkej, než se testovací místnost připraví. Místnost je podobná místnosti z prvního dílu, pouze s tím rozdílem, že místo Náboje je zde Laser (vlastně je to ta samá - na začátku si můžeš všimnout, že původně obsahuje Zdroj a Socket pro Náboj a GLaDOS ho nahradí Laserovou alternativou). Laser se ale chová prakticky stejně jako Náboj - tedy prochází portály a kontakt s ním tě zabije (i když u Laseru to není okamžité a na krátký okamžik se ho dotknout můžeš). Tak si to užij ;).

Střel jeden portál na podlahu pod Laserem, druhý ale zatím nestřílej. Přejdi po vodě a stoupni si na plošinu. Odtud střel druhý portál na strop nad Socketem. Pokračuj k výtahu.


Hlavní menu

Přeskoč laser a jdi doleva. Za kovovou stěnou uvidíš tlačítko na sloupku a také Skleněnou kostku. Střel jeden portál do podlahy místnosti pod kostku a druhou na podlahu kousek od sebe. Seber kostku [E] z Houpačky a odnes ji k laseru. Když kostku strčíš do paprsku, začne se odrážet - vždy se odráží směrem od tebe nezávisle na natočení.

Výjimečně se může stát, že kostku chytíš tak, že se paprsek bude odrážet někam jinam - nejčastěji nahoru. Zpravidla v takovém případě stačí kostku zahodit a znovu sebrat.

Nasměruj tedy laser tak, aby směřoval do Socketu, kostku polož, přeskoč laser a vyjdi po nových schodech. Teď střel jeden portál na podlahu k sobě a druhý na podlahu pod kostkou. Seber ji a polož na tlačítko na zemi. Dojdi k výtahu.


Hlavní menu

Pokračuj do další místnosti a počkej na její složení. Pak střel jeden portál do zdi na výstupku nalevo nahoře a druhý do zdi u sebe (nalevo dole). Vyjdi nahoru, seber kostku a přeskoč na plošinu uprostřed místnosti (alternativně můžeš použít portál do stropu). Pomocí kostky nasměruj laser od socketu. Vyjdi portálem na výstupek v rohu místnosti (odkud jsi sebírala kostku) a střel portál do podlahy pod druhým Socketem (který je na stropě nad výstupkem). Druhý konec portálu střel na stěnu na konci Laseru u stropu. Dveřmi projdi k výtahu.


Hlavní menu

Počkej na uvolnění cesty a dojdi do testovací místnosti. V ní nesmíš spadnou do vody, protože neumíš plavat!

Dojdi doprava k laseru a střel Modrý portál na zeď u jeho konce. Druhý, Oranžový, konec střel do středu stěny za tebou (tedy ve výklenku u dveří). Tím Laser nasměruješ do Socketu. Sleduj pohybující se plošinu a až dojede na konec k výklenku, střel Modrý konec portál na stěnu ve výklenku, u kterého se plošina nachází. Projdi portálem, stiskni tlačítko a seber kostku. Tu polož doprostřed plošiny (a zůstaň na ní stát). Střel Modrý portál na konec laseru a plošina se opět rozjede.

Plošina se zastaví, až Laser zablokuje položená kostka. Přejdi tedy na druhou stranu plošiny a zvedni kostku (samozřejmě tak, aby laser opět mířil do socketu). Až plošina dojede na konec, seskoč, polož kostku na tlačítko a dojdi k výtahu.


Hlavní menu

Počkej, až ze stěn opadají staré desky. Dojdi ke Skokánku (oválné zařízení na zemi označené šipkou) a stoupni na něj. Budeš vymrštěna vzduchem na druhý konec místnosti.

Stiskni tlačítko na sloupku a otoč se. Uprostřed místnosti začala poskakovat Kostka. Dojdi ke Skokánku a … úkol je ti snad jasný. Musíš za letu chytit kostku a dostat ji na tlačítko u dveří. Teď můžeš buď zkoušet skákat a snažit se chytit kostku, nebo prostě stoupnout na Skokánek v okamžiku, kdy se kostka odráží od Skokánku (a spíše o něco později než dříve). Až ji budeš mít, přeskákej s Kostkou ke dveřím, polož ji na tlačítko a jdi k výtahu.


Hlavní menu

V místnosti nejprve střel Modrý portál do stěny vlevo nahoře. Dojdi ke skokánku a přeskákej ke dvou šikminám. Na tu níže položenou střel Oranžový portál a proskoč jím. Jdi znovu ke skokánku a stoupni na něj. Až tě třetí Skokánek mrští směrem na šikminu, střel do ní Modrý portál, abys jím prošel a pokračoval v letu na čtvrtý a pak ke dveří.

Stoupni si k tlačítku na sloupku a podívej se do rohu vlevo. Dole uvidíš velké tlačítko na zemi a tak střel Oranžový portál do stropu nad ním. Modrý portál musí být stále na šikmině za třetím skokánkem.

Stiskni tlačítko, počkej, až portálem projde odpad a stiskni tlačítko znovu. Kostka se přes Skokánky a portál dostane na tlačítko a otevře dveře. Výtahem se dostaneš do další místnosti.


Hlavní menu

Nenech se vyděsit a pokračuj k testu. Přeskoč Laser a pokus se sebrat Kamarádku (Kostka se srdíčky, viz první díl). Nepodaří se ti to, ale po chvíli dostaneš druhou. Seber ji a pokus se ji položit do cesty Laseru. Ani to se nepovede a tak seber třetí a polož ji do laseru.

Tím sjede výtah dolu a můžeš na něj nastoupit. Aby se výtah opět rozjel, střel jeden portál do stěny naproti a druhý do podlahy pod Kamarádkou.

Nahoře střel portál do šikminy v rohu a druhý střel pod Kamarádku dole. Dojdi pro ní, zvedni ji a skoč dolu do portálu. Tím přeskočíš k tlačítku, na které Kamarádku polož.

Střel portál z jedné plošiny na tu druhou, opět skoč dolu a portálem se dostaneš ke dveřím a výtahu.

Bonus: Pokud chceš dostat Kamarádku pryč, projdi dveřmi a vytvoř na stěně za nimi portál. Vrať se pro Kamarádku, vezmi ji, seskoč s ní dolu do portálu a projdi za dveře. Do výtahu se ti jí ale nepodaří dostat.


Hlavní menu

Problém s Grilem (v první díle nazývaný Silové pole). Až se složí plošina, projdi Grilem a podívej se doleva na tlačítko na sloupku. Nečekej, až se GLaDOS vrátí a všimni si dírky ve skleněné stěně (blízko tlačítka). Střel skrz ní portál a druhý vytvoř na své straně Grilu. Tím můžeš procházet, aniž bys portály nebo předměty zničila v Grilu.

Než projdeš, stiskni tlačítko a získáš Skleněnou kostku. Seber ji, projdi portálem zpět a pomocí Kostky nasměruj Laser do Socketu. Opět projdi portálem a dveřmi k výtahu.


Hlavní menu

Nevšímej si podlahy, která se snaží srovnat zeď (kdybych to neviděl, myslel bych si, že něco takového je nemožné :), a pokračuj dál.

Taktéž si nevšímej stěny naproti, která se podivně přeskládává a stoupni si na Skokánek nalevo. Nahoře zahlédneš Wheatleyho (kterého sice GLaDOS zničila při vašem prvním setkání). Počkej, až GLaDOS (která se vrátila od generátorů) překalibruje Skokánek a nech se opět vystřelit. Po několika pokusech se sníží strop a skokánek začne opět normálně fungovat. POdívej se tedy nahoru a střel Oranžový portál do stropu nad sebou.

Modrý konec portálu střel do stropu před sebou (nad vyvýšenou plošinou) a nech se Skokánkem vystřelit nahoru.

Jdi do rohu k Laseru. Střel Modrý portál do šikminy, která je za laserem. Vrať se ke skokánku a nech se opět vystřelit. Stiskni tlačítko a seskoč dolu. Přeskoč Laser (pokud jsi za ním) a střel Modrý portál do šikminy, která je před laserem. Vrať se ke skokánku a nech se opět vystřelit. Seber Skleněnou kostku, seskoč dolu a pomocí kostky odkoň laser tak, aby mířil na malou zíďku v předchozí části místností. Dojdi tam a střel Modrý portál do šikminy v rohu (ta, do které jsi portál ještě nestřílela).

Vrať se ke Skokánku a nech se vystřelit. Až budeš nahoře (dej pozor, ať nespadneš), střel jeden konec portálu do stěny kde končí Laser a druhý konec z druhé strany stěny, tak, aby laser procházel skrz a zároveň mířil do Socketu (udělej ho tedy na druhé dlaždici od bližšího konce stěny).

Teď už můžeš po šikmině vyjít ke dveřím a výtahu.

Hlavní menu

Hlavní menu

Aniž to hra dala jakkoliv najevo, přešla do další kapitoly. To znamená mnohem složitější testy, nové překážky a ještě otravnější GLaDOSiny hlášky.


Hlavní menu

V této místnosti si výjimečně nevšímej Skokánku a střel Modrý portál vysoko na stěnu nade dveře. Pak dojdi k jámě, střel Oranžový konec dolu s skoč do něj. Seber kostku, skoč dolu do jámy (mimo portál) a projdi portálem. Společně s kostkou dojdi na Skokánek a nahoře polož kostku do cesty laseru.

Tím jsi odstranila skleněnou stěnu. Skoč tedy opět dolu a nech se Skokánkem vymrštit znovu. Před další Skokánky na stěně se dostaneš nahoru k další skleněné stěně. Podívej se na druhou stranu a uvidíš východ. Toho si teď nevšímej a dojdi k tlačítku na sloupku, které stiskni. Během chvilky ti přiletí Skleněná kostka.

Na stěnu proti Socketu (doprostřed) vytvoř Oranžový portál, vezmi kostku a seskoč dolu (směrem k východu, ne kolem tlačítka!). Dojdi k Laseru, z jeho cesty odstraň normální kostku a místo ní dej Skleněnou. Nasměruj Laser na protější stěnu, kde můžeš vytvořit portál. Do místa, kde Laser končí, střel Modrý portál (pokud Laser nemíří přímo do Socketu, uprav polohu Skleněné kostky), seber obyčejnou kostku, skoč dolu a jdi na Skokánek. Tím jsi se dostala k východu, polož tedy kostku na tlačítko a odejdi.


Hlavní menu

V tomhle testu se setkáváš se Světelným mostem. Jak asi správně tušíš, bude se chovat stejně jako Laser (jelikož jsou oba tvořeny světlem) a procházet portály.

Oranžový konec Portálu tedy střel na konec Mostu a druhý, Modrý, na protější stranu místnosti u tlačítka na sloupku. Přejdi přes most a stiskni tlačítko. Tím spuštíš padající kostky. Jsou však za sklem, takže ti moc nepomůžou.

Přes most se vrať na začátek místnosti a střel modrý konec do vystouplé stěny nalevo (nad ní vede tečkovaná cesta od východu) tak, aby Most směřoval do výklenku naproti. Přejdi portálem a po mostě do výklenku naproti. Na konci střel Modrý konec do stěny nalevo (naproti) tak, aby nový mostu byl stále pod tebou a nespadla jsi do vody. Dojdi na konec nového mostu a střel modrý portál do stěny napravo; opět tak, abys zůstala stát na nově vzniklém mostě.

Teď by měla kostka spadnou na most (pokud ne, budeš ji muset chytit za letu [E]), kde ji můžeš sebrat a projít portálem na začátek místnosti. Kostku polož a střel Modrý portál na stěnu napravo - přesně do místa, kde jsou dvě desky světlejší než ostatní (je to třetí a čtvrtá deska zleva v dolní řadě). Tím se dostaneš přes portál a most k velkému tlačítku, na které polož Kostku.

Pr návrat od tlačítka vytvoř modrý portál na stěně dole nad vodou, skoč na něj a portálem projdi na začátek. Tak jako už jednou vytvoř Modrý portál na stěně u tlačítka na sloupku a dveřmi dojdi k výtahu.


Hlavní menu

Dojdi k zaseknutým dveřím a podívej se doprava nahoru na prosklenou stěnu, za kterou se zakrátko objeví Wheatley. Po rozhovoru s ním počkej na návrat GLaDOS. Dveře by již měli být otevřené a tak pokračuj kolem tlačítka až je stěně.

Vytvoř oranžový portál na stěně před sebou, Modrý konec střel doleva nad Světelný most (do malé zdi přímo nad Zdrojem). Skoč na most a střel Modrý portál na jeho konec. Projdi k tlačítku a střel Oranžový portál na stěnu pod Zdrojem kostek (vede k němu tečkovaná cesta od tlačítka) - je to v místě, kde jsou malé dlaždičky. Portál musí být ale umístěn zároveň tak, aby Most vedl těsně nad podlahou (plošiny s tlačítkem), aby se na něj dalo dostat. Stiskni tlačítko a dojdi si pro kostku.

S kostkou projdi portálem, takže budeš stát na začátku mostu. Oranžový konec portálu střel na stěnu dole nad vodou (ta, která je pod tlačítkem na sloupku) tak, aby most směřoval doprava k velkému tlačítku na zemi a východu. Vezmi kostku a portálem a po mostě dojdi na konec. Polož kostku na tlačítko a hurá k výtahu.


Hlavní menu

Teď tě čekají známé nepřátelské střílny. První z nich míří na druhou stranu a tak do ní strč (naběhni do ní z boku), aby se povalila a vypnula.

Druhá střílna již dává pozor, a tak jen rychle vykoukni, střel po ní portál a zase zalez zpátky. Portál samozřejmě střílně neublížil, ale vytvořil se na stěně za ní. Udělej si tedy druhý konec u sebe, projdi s strč do ní. U třetí střílny postupuj obdobně, ale tentokrát miř na podlahu, aby střílna portálem propadla.

V další místnosti jsou dvě střílny proti sobě. Naštěstí máš k dispozici 3 kostky (ale i tak doporučuji quicksave). Vytvoř jeden portál na zdi a druhý na stropě nad střílnou. Prostrč kostku portálem a hoď ji na střílnu (ale sama neprojdi!). Tím střílnu srazíš a vypneš. Stejný postup opakuj s druhou střílnou. Projdi kolem nich dál.

V další místnosti jsou hned 3 střílny. Postup je opět stejný. Jeden portál si vytvoř u sebe, druhý střel na strop nad střílnou a kostkou ji shoď (pokud ti dojdou kostky, můžeš použít dříve vypnuté Střílny). Až zbude jen poslední střílna v nejvzdálenější části místnosti, použij jiný trik. Střel jeden portál na podlahu za střílnou, druhý konec vytvoř u sebe a proskoč jím. Střílnu shoď a jednu z kostek polož na tlačítko.

Tip: vezmi jednu zničenou Střílnu a hoď jí do Grilu za dveřmi ;).

Most k výtahu je zničený, a tak skoč do díry v něm a pokračuj dál.


Hlavní menu

Chodbou projdi až na konec a počkej, až se poskládá podlaha a výtah tě vyveze nahoru.

V téhle místnosti nejsou aktivační tlačítka, ale Majáčky. Ty se aktivují Laserem stejně jako Socket, ale skrz Majáček může Laser procházet. Úkol je tedy přímočarý (dvojsmysl :) - musíš umístit portály tak, aby se z pohledu od začátku laseru vyrovnaly všechny tři Majáčky do řady.

Portály je třeba umístit na stěnu, u které jsou dva majáčky (tedy ta nalevo od východu). První portál umísti na čtvrtou dlaždici (počítáno zprava, od stěny s východem), druhý portál na osmou (pátá z druhé strany). Pak jdi ke kostce na směruj ji tak, aby laser procházel všemi třemi Majáčky (pomocí posouvání dopředu a dozadu ve směru laseru od jeho počátku (kostka by měla ležet přibližně tam, kde je; přesná poloha a směr vyžaduje vysokou citlivost při směrování).

Pokračuj dveřmi k výtahu.


Hlavní menu

Na první pohled to vypadá, že se s pomocí portálů nikam nedostaneš. Ale pokud se pořádně podíváš, uvědomíš si, že ta a modrá stěna naproti je vlastně stejná jako Světelný most.

Střel tedy Modrý konec portálu na konec Světelné zdi (napravo) a Oranžový konec střel doleva před Střílnu. Dojdi ke stěně, střel Oranžový konec nějam jinam a rychle proběhni za střílnu dřív, než se vzpamatuje (alternativně můžeš také portálem projít, čímž se dostaneš za stěnu). Pak ji poval a vypni.

V další části střel Oranžový konec (k zemi) na sloup s kamerou naproti, čímž uděláš ochranu před Střílnami napravo (všimni si, že hlídají kostku). Dojdi ke Skokánka a nech se přehodit na druhou stranu. Tím jsi ale zjistila, že přeskakováním ničeho nedosáhneš. Střel tedy Oranžový portál do stěny nad Východem tak, aby až se necháš opět vystřelit, ses zarazila o vzniklou stěnu. Tím se dostaneš na plošinu u stropu a můžeš po proskleném mostě dojít nad střílny.

Dírou seskoč na kostku a postupně znič všechny střílny. Seber kostku, dones ji na tlačítko. Až ji položíš, rychle se běž schovat za sloup po straně. Vykoukni a střel Modrý portál do zdi za Střílnami a rychle se běž zase schovat. Na jakoukoliv vhodnou stěnu střel Oranžový konec, projdi a znič střílny. Pak dveřmi k výtahu.


Hlavní menu

Rychle proběhni kolem střílny za mříží do místnosti. Stoupni si na tlačítko, které spouští Laser. Střel tedy Oranžový portál do podlahy, kde Laser končí. Druhý střel do stěny, kde končí hledací lasery Střílen (až se ustálí). Opět si stoupni na tlačítko a počkej, až Laser zničí všechny Střílny.

Dojdi si pro obyčejnou kostku a polož ji na tlačítko, aby byl laser stále aktivní. Pak jdi pro Skleněnou kostku, nastav ji do Laseru a mířením znič všechny střílny za sklem (protože Laser sklem projde, ale kovové náboje ne, jsi v bezpečí). Nakonec nasměruj Laser do Socketu za sklem, projdi otevřenou stěnou a chodbou k výtahu.


Hlavní menu

Tenhle test není až tak obtížný. Střel Oranžový portál na konec Světelného mostu nalevo, Modrý konec střel do stěny napravo a vezmi si kostku. Tím ti ale ujel výtah a trochu se to zkomplikovalo. Polož tedy zase kostku a střel Modrý portál na malý kousek stěny nalevo od vchodu do místnosti. Tím se most vytvoří nad tlačítkem. Vezmi tedy kostku, projdi portálem a polož ji na most v místě nad tlačítkem. Tím zároveň opět zablokuješ Laser a výtah sjede dolu. Seskoč z mostu, jdi na výtah a střel Oranžový konec na sousední dlaždici (od místa, kde je teď). Výtah se aktivuje a odveze tě k otevřenému východu.

Hlavní menu

Jen ať to překvapení není Dortík!


Hlavní menu

Překvapení sice není dortík, ale také to není to, co bys čekala, že? A překvapením asi nebude, že v další části budou již opravdu těžké testy.


Hlavní menu

Seskoč do místnosti a drž se za Světelnou stěnou. Všimni si světlé stěny napravo vzadu nad plošinou (poblíž prosklené stěny). Střel tam tedy Modrý portál a Oranžový vytvoř na stěně na skleněnou zdí napravo (tak, aby byl skrytý před střílnou). Projdi na plošinu s tlačítkem na Sloupku. Můžeš ho zkusit stisknout a uvidíš, co se stane.

Teď musíš kostkám zabránit, aby se střetly nad vodou a utopily se. Střel tedy Oranžový portál do stropu nad Světelnou stěnou, druhý střel do podlahy nalevo do místa, kudy prolétá kostka. Tím by se vzdálenější kostka neměla dostat nad vodu a měla by propadnout portálem ke Světelné stěně (pokud jsi to ještě neudělala, stiskni tlačítko a sleduj kostky).

Vytvoř si Modrý portál a skoč do něj. Seber Skleněnou kostku (při cestě střílej do podlahy Modrý portál a kryj se za Stěnou) a odnes ji k Laseru v rohu. Laser nasměruj do prostoru za skleněnou stěnou. Dojdi si pro druhou kostku, která by měla ležet na druhém konci místnosti. Vrať se s ní za skleněnou stěnu a nasměruj laser (z bezpečí za sklem) na Střílnu. Díky tomu bude už konečně klid a budeš se moci soustředit na otevření dveří.

Jdi do rohu k Laseru a kostku nasměruj tak, aby Laser prošel dvěma nejbližšími majíčky a končil v rohu místnosti pod tlačítkem (za sklem). Druhou kostku odnes do rohu, kde končí laser a nasměruj ho ve směru šipky tak, aby procházel zbylými dvěma majáčky a končil v Socketu. Modrý portál vystřel na stěnu před Laserem (nalevo od východu), čímž vznikne Světelný most vedoucí k východu.

Při cestě výtahem se otoč a promluv si s Wheatleym, který slíbí, že tě během pár dalších testů dostane ven.


Hlavní menu

V prvním kroku potřebuješ dostat 3 Skleněné kostky. Když se rozhlídneš z místa od majáčku označeného 2, jedna je dole na zemi, druhá je napravo v rohu a třetí nalevo na vysokém sloupu. Také si všimni velké bílé plochy na zemi (to bude jakýsi výchozí bod, který označím "Střed místnosti" a také 3 Skokánků za ní.

První kostku (na zemi) už máš, druhou (tu napravo) získáš tak, že střelíš Modrý portál do stropu nad ní, seskočíš dolu, Oranžový portál střelíš na zem nebo stěnu a projdeš. S kostkou pak seskoč na zem a odnes ji do Středu.

Získání třetí kostky bude trochu složitější. Modrý portál střel na terč nad Skokánky. Oranžový střel na zem a jednu z kostek do něj hoďte (vznikne Houpačka). Teď se postav tak, abys viděla houpající se kostku a zároveň koukala do rohu místnosti napravo od zbylé třetí kostky. Nasměruj zbraň do nejvyššího rohu místnosti a až kolem proletí kostka směrem nahoru, střel Modrý portál do rohu místnosti. Kostka z něj vyletí a srazí poslední kostku ze sloupu (případě neúspěchu opakuj).

V druhém kroku potřebuješ nasměrovat Laser přes dva Majáčky, aby se otevřeli dveře. Modrý portál tedy střel do výklenku, kde končí Laser, Oranžový střel do nějaké stěny, seber jednu z kostek a projdi portálem. Laser nasměruj na Majáček s číslem 1 (naproti nalevo od Zdroje laseru) a skoč dolu.

Teď potřebuješ dostat jednu z kostek (a sebe) k Majáčku 1. Nejprve musíš k majáčku dostat kostku a pak sebe hned zjistíš, že najednou to prostě nejde). Oranžový portál střel do Středu místnosti, Modrý nad Skokánky a hoď do Oranžového kostku. Stejně jako při získávání třetí kostky se postav tak, abys měla kostku ve výhledu a zároveň koukala na stěnu vysoko nalevo (naproti výklenku s Majáčkem 1; je na ní kamera). Až kostka poletí nahoru, střel Modrý portál na stěnu a kostka z něj vystřelí a skončí ve výklenku u majáčku.

Totéž musíš opakovat same se sebou. Znovu tedy vytvoř Modrý portál nad Skokánky, nasměruj se na stěnu proti Majáčku jedna a skoč do Oranžového portálu. Až se odrazíš a poletíš nahoru, střel Modrý portál do stěny (stejné jako předtím; s kamerou) a počkej až přeskočíš k Majáčku. Ve výklenku chytni kostku a nasměruj Laser na Majáček 2 (u vchodu). Seskoč dolu, střel Modrý portál na strop nad majáčkem 2, Oranžový střel do stěny a s poslední kostkou v ruce jím pojdi. Laserem nejprve znič 4 střílny hlídající východ a pak ho nasměruj na Socket nalevo od východu, čímž aktivuješ plošinu pod ním. Opět seskoč dolu.

Teď musíš použít stejný trik, jako při dostávání se do výklenku u Majáčku 1. Tentokrát ale budeš mířit doprava a stěnu proti východu (nalevo od ní byla třetí kostka). Až se ti podaří správně přeskočit na plošinu, stačí jít k výtahu.


Hlavní menu

Tenhle test je opravdu překvapením, protože už je v pěkném prostředí tak jako bývaly v prvním díle. Na druhou stranu je až překvapivě primitivní, i když na první pohled může vypadat neřešitelně.

V prvním kroku jdi k východu (doprava od vchodu) a na stěnu proti 3 socketům vytvoř Oranžový portál. Vrať se do místnosti a vytvoř Modrý portál v místě, kde končí Laser ze šikminy (tedy na rohu těsně u vchodu. Pomocí dvou kostek nasměruj zbylé dva Lasery do Modrého portálu a můžeš jít k výtahu.


Hlavní menu

Další poměrně jednoduchý test. Jeden konec portálu střel na konec Světelného mostu, druhý na malý kousek stěny nalevo od východu (v levém horním rohu místnosti). Přes portál dojdi k tlačítku, stiskni ho a dojdi si po mostě pro kostku…

A teď se to pěkně po…kazilo. Rychle běž k Wheatleymu u vchodu (stěna, kde před tím končil Světelný most) a až ti otevře stěnu, proběhni ven z testovací místnosti. Po světelném mostě přejdi na kovovou konstrukci a běž doleva. Pokračuj pořád dál, nedá se zablodit. Na konci seskoč doleva.

Až ti GLaDOS ukáže poslední testovací místnost a vytvoří světelný most, nenech se zlákat (resp. zlákat se můžeš nechat, pokud si předtím uložíš ;). Vyskoč na Světelný most, ale místo doleva do testovací místnosti se vydej doprava na druhou stranu. Až se most vypne, otoč se a pokračuj chodbou.


Hlavní menu

Jdi za Wheatleym a na konci ochozu přeskoč doleva. Rychle jdi do levého zadního rohu dřív, než se prostor obestaví zdmi a objeví se v něm Střílny. Všechny 3 je z boku poraž, pak střel portál na jediný kousek zdi v místnosti, na kterém je to možné. Stoupni si k němu, otoč se o 180° a skrz díru u stropu střel druhý konec portálu ven z místnosti. Projdi a pokračuj za Wheatleym.

Střílny se zbavíš tak, že jeden portál střelíš do stěny napravo od ní a druhý do podlahy pod ní.

Rychle běž za Wheatleym a nevšímej si toho, jak se celá místnost rozpadá. Na poslední křižovatce (až se Wheatley oddělý a pojede nahoru) nezabočuj doleva, ale běž rovně do výtahu.

Hlavní menu

Hlavní menu
Hlavní menu

Dveře se neotevřely. Tak to je asi konec.

Vlastně ne, stačí skrz ně prostřelit portál, druhý udělat na své straně a dveře ať si klidně stávkují. Jdi dál a zastav, až se zhasnou světla, zastav a chvíly počkej. Ve světle Wheatleyho "jiskry v oku" pokračuj dál. Přeskoč na pás s robotími pozůstatky a pokračuj po něm doprava. Na konci se dej doleva a pokračuj chodbou dál.

Přeskoč díru, vyběhni po schodech a seskoč na pojízdný pás. Po cestě proskakuj škvírami mezi ocelovými pláty a na konci skoč doleva před svářečkami. Pokračuj dál relativně jedinou cestou; na konci musíš přeskočit doprava přes díru a pokračovat ke dveřím.

Wheatley osvětlí malý výklenek vlevo nahoře. Střel do něj portál a projdi tam. Dojdi k zábradlí a počkej, až Wheatley osvětlí stěny v dálce na druhé straně velké haly. Střel tam portál a projdi. Wheatly osvětlí další stěnu napravo a tak opakuj postup s portálem. Odtud se již vydej doleva po rampě kolem výrobních linek Střílen.

Až se dostaneš do osvětleného prostoru, z rozbitého konce rampy seskoč na výstupek ve zdi pod ní, otoč se seskoč na další a odtud na spirálovitou trubku, po které seběhni dolu až ke vchodu do továrny (označeno "Factory").

Pokud máš raději trochu adrenalinu, můžeš dolu rovnou seskákat - je to tak o hodně rychlejší.


Hlavní menu

Projdi přes kontrolní místnost k pásu, střel jeden portál napravo nad pás, otoč se, střel druhý konec do zdi a proskoč na pás. Na konci skoč doprava a po rourách přejdi na další pás. Po něm jdi "proti proudu" a na konci skoč na traverzu nalevo dole.

Až půjdeš po páse "proti proudu", pojede proti tobě fungující Střílna, která je "jiná" (už jsi jí jednou potkala při prvním útěku). Vezmi ji (Střílna poděkuje), sundej ji z pásu a postav na traverzu nalevo od pásu. Za to získáš Achievement "No Hard Feelings" ("Nic ve zlém").

Z traverzi seskoč na rampu vlevo dole a pokračuj po ní k testovací místnosti střílen. Jeden portál střel do zdi napravo, druhý přes škvíru u stropu nad testovací figurínou (ale tak, abys z něj vypadla za zeď). Všimni si, že Střílny jezdí na střídačku funční a nefunkční (nejezdí přímo na střídačku, musíš poslouchat, zda začne střílet nebo jen mele pantem). Když přijede nefunkční, vykoukni a střel portál na druhou stranu do chodby nad pásem. Druhý konec musíš střelit do zdi ze strany, kde je figurína. Pak můžeš projít a pokračovat dál.

Jdi pořád dál až narazíš na Wheatleyho. Následuj ho do kontrolní místnosti, dojdi k oknu (nalevo od zavřených dveří) a chvíli sleduj Skener. Pak se otoč a počkej, až Wheatley "hackne" dveře (musíš se otočit, abys neviděla, jak to udělá; z následků je to ale zřejmé :). Skrz rozbité dveře střel dovnitř portál, vytvoř si druhý a projdi dovnitř. Seber Střílnu a odnes ji pryč. Tím se ale zatím nic nezměnilo, protože počítač má stále v paměti uloženu poslední verzi. Asi ji budeš muset nahradit nějakou jinou.

Vrať se cestou po rampě až k místu, kde je spalovna, do které létají nefunkční střílny. Stoupni si k ní a až poletí střílna do spalovny, vyskoč a zastav ji. Seber ji a odnes na místo původní funkční Střílny. Tím přeprogramuješ testovací počítač, aby vadné Střílny pouštěl a funkční zahazoval.

Momentálně ti asi není jasný smysl této záměny, ale řekněme, že je to taková pojistka pro případ, že by se tě GLaDOS pokusila zastavit pomocí střílen.

Jdi na druhý konec místnosti a počkej, až Wheatley otevře dveře. Pak pokračuj za ním. Projdi školící místností a kolem výstavky dětských prací pořád dál - sleduj šipky "Neurotoxin source".


Hlavní menu

Tahle část je trochu nudná, protože jdeš pořád dál a dál, jen občas tě vyruší Wheatley svými keci nebo chudáci Střílny padající do spalovny.

Až vyjedeš výtahem, stiskni [E] tlačítko napravo a projdi dveřmi. Hned za nimi se otoč doprava a sleduj Wheatleyho v místnosti. Po několika minutách ti jistě ale dojde, že tenhle pomatený robot nic neudělá tak se kousek vrať. Všimni si Laseru za výtahem. Na stěnu nalevo střel Modrý portál do místa, kde končí Laser. Projdi dveřmi a jdi po schodech do kontrolní místnosti.

Všimni si kousků zdí, které jezdí v levém zadním rohu. Až dole vyjede nový, střel na něj Oranžový portál a počkej, až přeřízne všechny roury. To samé opakuj na pravé strane, kde jezdí zdi po stropě. Pak v klidu sleduj implozi generátoru. Vrať se po schodech k Wheatleymi a skoč do roury nasávající vzduch (a vybavení kanceláře).


Hlavní menu

Záměrně se nebudu zmiňovat o cestě trubkou, protože není o co stát.

Vyběhni po schodech a jdi k mostu do GLaDOSiny místnosti. Most je ovšem pryč a skákat do nekonečné hlubiny bych nedoporučoval. Rozhlídni se a všimni si osvíceného kousku stropu (mírně vpravo nahoře), který vypadá, že by se na něm skvěle vyjímal Modrý portál. Střel ho tam, Oranžový vytvoř v chodbně a proskoč.

Otevři dveře [E] do "Nouzového vypínače GLaDOSu" a … (já myslel že kapitola překvapení už skončila). Počkej, až se místnost poskládá, a seskoč do místnosti podobné té, ve které to všechno začala (a modli se, aby to v ní také neskončilo).

Naštěstí Wheatley je chytřejší než vypadá a tak tě zachrání to, že GLaDOS si nevšimnula, že používá vadné Střílny a že už nemá žádný Neurotoxin.

Vezmi Wheatleyho a odnes ho na druhý konec k Panelu (doporučuji chvíly počkat a poslouchat jejich hádku). Chvíli počkejte na otevření dveří, za kterými je vypínací tlačítko. GLaDOS tě tam ale nepustí, a tak ji oblafni. Na stěnu místnosti střel portál a druhý vytvoř na zemi. Proskoč a dojdi k tlačítku. GLaDOS má další zábrany a tak musíš oblafnou i je. Vytvoř jeden portál na každé straně místnosti, "nalákej" zástěny na jednu stranu, proskoč portálem a rychle běž k tlačítku.

Stiskni ho a počkej na odpojení GLaDOS a zapojení Wheatleyho. Na budeš moci, nastup do výtahu. Nakonec se dozvíš celou pravdu.

Hlavní menu

Hlavní menu

Během pádu skrz výtahovou šachtu si promluv s GLaDOS-bramborou.

Pokud tě zajímá, jak hluboko padáš, na stěnách (pod světly) jsou cedulky s hloubkou.


Hlavní menu

Ocitáš se ve stokách a Bramboru odnese nějaký pták. Vydejte se tedy stokou jedinou možnou cestou až na druhý konec, kde uvidíš označení "09". Jeden portál střel do zdi nalevo, druhý přes mříž napravo a projdi. Jdi kousek dopředu, podívej se doleva nahoru a na střel na strop portál. Druhý udělej na zdi za sebou tak, abys mohla projít.

Pokračuj dál až k další mříži. Za ní ve vhodná zeď nalevo před světlem nahoře. Druhá zeď je přímo před tebou (nalevo od mříže) a tak pomocí portálu projdi. Seskoč na "chodník" a jdi po něm k velké rouře, skrz kterou zatoč doleva a vydej se nahoru.

Dojdi ke dveřím do Opuštěné testovací oblasti (“Condemned testing area”), dej se doprava a dojdi ke stěně proti dveřím. Střel jeden portál na ni. Pak se podívej doprava (při pohledu na zeď) a vysoko nade dveřmi uvidíš železné schodiště končící ve zdi (pod velkým označením “09”) - sem střel druhý konec portálu a projdi. Seběhni po schodech, střel jeden portál do zdi a druhý střel na zeď napravo dole (sleduj tlusté trubky vedoucí kolem schodiště dolu).

Seskoč dolu k cedulím DO NOT ENTER ("Nevstupuj") a KEEP OUT ("Jdi pryč"). Projdi kolem nich a pokračuj kolem roury dál. Na konci zatáhnu za páku [E] a pokračuj po schodech dolu, přeběhni místnost a vyjdi po schodech doleva pod velký nápis "09 DO NOT ENTER - SEALED" ("Nevstupuj, zapečetěno"). Střel Modrý portál do kousku zdi, který vypadá jako zazděné dveře (mě spíš připadá jako popsaný rozmazaným písmem), a Oranžový konec střel do místnosti vlevo nahoře (pokud se nemůžeš trefit, vyběhni po schodech napravo).

Projdi portálem a stiskni tlačítko. Nic se nestalo, vykoukni z místnosti a na druhé straně uvidíš druhou kukaň a příhodnou zeď. Střel na ni Modrý portál a projdi do stejné kukaně. Teď nastav portály tak, aby byla tlačítka přímo proti sobě. Stiskni jedno, rychle proběhni portálem a stiskni druhé.

Tím otevřeš obrovký uzávěr, za kterým jsou… malé dveře. Projdi jimi [E].


Hlavní menu

V prvním díle bylo cílem dostat se ven, ale tady to vypadá, že se neustále snažíš dostat dovnitř!?!

Projdi dveřmi, jdi doleva, nakonci se otoč doleva a jdi kolem velkého nápisu 1952 k vylomeným dveřím, který projdi pomocí portálů. Zatáhni za páku a projdi dveřmi. Projdi obrovkou jeskyní až před tunel napravo.

Čísla, která vypadají jako letopočty (např. zde 1952) jsou skutečně letopočty, kdy byla daná část postavena.

Pokud se chceš dostat k výtahu na povrch (označený “Main Lift”), podívej se nad tunel a střel portál nad tlustou rouru napravo od něj. Druhý střel do zdi a přeskoč na rouru (je kluzká, takže možná spadneš). Opatrně po ní vyjdi, a vyskoč na traverzu držící nápis Aperture Science Inovations. Po něm přejdi na logo Aperture a seskoč dolu na ochoz. Odtud můžeš dojít ke dveřím výtahu, na kterých si ovšem přečteš, že je mimo provoz.

Podívej se nahoru na zeď nalevo od tunelu (napravo od dveří výtahu) - úplně u stropu uvidíš osvětlenou bílou zeď a tak na ni střel portál. Druhý konec dej na vhodnou podlahu nebo zeď a projde. Jdi po ochozu doleva až na konec, kde leží dřevěná deska. Z ní se podívej dolu na velké dveře výtahu a kousek před nimi (směrem k tobě) uvidíš bílou šikminu na výstupku ve zdi - střel na ni Oranžový portál. Teď skoč dolu směrem na bílou podlahu a za letu pod sebou vytvoř Modrý konec portálu.

Proletíš logem Aperture Science Inovators a zarazíš se až o stěnu. Projdi dveřmi do kanceláří a pokračuj po červeném koberci na druhou stranu, kde vyjdi, seskoč a jdi k výtahu. Stiskni tlačítko “nahoru” a počkej. Nahoře jdi pořád doleva až ke stěně (z druhé strany výtahu). Podívej se na ní a otáčej se směrem doprava (asi o 120°); v rohu jeskyně uvidíš osvětlenou zeď s ochozem a třemi dveřmi. Na šikminu nad levými dveřmi střel Oranžový portál.

Teď se vrať po ochozu, projdi kolem výtahu, seběhni jedno patro po schodech a skoč do výtahové šachty. Jak budeš padat, střel pod sebe na dno Modrý portál (pravděpodobně se budeš muset otočit o 180°, abys vytvořila portál správně) a po dopadu budeš vymrštěna přes místnost ke dveřím "Pump Station Alpha". Projdi dveřmi, v místnosti zatáhni za páku a vyjdi na ochoz. Dojdi na druhý konec k zazděným dveřím a střel do nich portál. Podívej se doleva nahoru a uvidíš stěnu u stropu, do které můžeš střelit druhý konec portálu a projít.

Dej se doleva a pak po rouře s modrou šipkou “Gel Flow” doprava. Seskoč dolu a přeskoč na rampu se silovým polem. Projdi jím a nech se výtahem odvést nahoru.


Hlavní menu

Jdi po ochozu, projdi silovým polem a skoč na podivnou modrou plochu. Zjistíš, že je to Skákací gel a tak po něm přeskákej na druhou stranu. Otoč se doleva a střel portál na zeď v místě značky. Přejdi na druhou stranu, podívej se zpět a nahoru. Uvidíš další zeď se značkou a tak na ni střel druhý konec portálu. Projdi, skoč dolu na Gel a přeskoč na plošinu naproti. Stiskni tlačítko a skoč dolu pro Kostku. Přeskoč na stranu k portálu, vyjdi nahoru a polož kostku na tlačítko. Skoč na Gel, přeskoč na druhou stranu a dveřmi pokračuj dál.

Cesta k další místnosti nepřežila a tak se podívej nahoru nad nápis "Next test chamber this way". Na zeď se značkou střel portál, jdi dál a zahni doleva, kde najdeš vhodnou stěnu pro projití nahoru. Dej se doleva a seskoč na schody do další místnosti.


Hlavní menu

Až vstoupíš do další testovací místnosti, všimni si jezdící plošiny napravo a stropu nad ní. Střel do stropu Oranžový portál. Teď jdi k modrému Skákacímu gelu na zemi a s jeho pomocí vyskoč na výstupek u zdi se dvěma značkami. Až tam budeš, vytvoř Modrý portál, koukni do něj a počkej, až přijede plošina. Skoč na ni, a z výklenku ve zdi seber Kostku. Seskoč dolu a pomocí Gelu skoč znovu na výstupek (ale vyhni se portálu).

Polož kostku a otoč se; nad vchodem uvidíš výstupek s velkým tlačítkem na podlaze. Střel sem Oranžový portál, seber kostku a projdi portálem. Kostku polož na tlačítko. Sleduj oranžovou tečkovanou čáru od tlačítka, která tě navede na malý kousek zdi nahoře (označený 01) - střel do něj Modrý portál. Projdi portálem a pomocí Gelu přeskoč na druhou stranu k silovému poli.

Teď se musíš dostat na druhou stranu ke Kostce. To provedeš tak, že se rozběhneš a skočíš na jednu ze zdí potřených modrým Gelem. Tím se začneš odrážet od zdi ke zdi. Otoč se tedy směrem ke kostce a snaž se pohybovat směrem k ní [W]. Po nějaké chvíli se ti to povede. Seber kostku, seskoč dolu, vyhni se jámě v podlaze a přes Gel na zemi vyskoč nahoru.

Polož kostku na tlačítko a projdi silovým polem. Podívej se po tečkované cestě doleva nahoru, kde uvidíš kousek zdi označený 02. Střel do něj Oranžový portál. Modrý střel do zdi označené 01, která je přímo proti tobě. Skoč dolu tak, aby ses odrazila přímo do Modrého portálu. Vypadneš z Oranžového nahoře, snaž se tedy pořád pohybovat dopředu [W] a až se odrazíš od Gelu dole, snaž se přistát na rampě nahoře před silovým polem. Tím pak pokračuj dál až k výtahu.


Hlavní menu

Dojdi na konec rampy a skoč dolu. Všimni si poničené železné kostrukce, která vede přes vodu doprava a přejdi po ní. Dojdi k ceduli "Caution" a podívej se doleva nahoru směrem přes vodu a vysoko uvidíš nápis "Exit" (sem se musíš dostat). Teď jsi od cedule doprava a dostaneš se ke sloupu, na kterém je u země jedna strana natřena bíle - střel na ní Modrý portál. Od zdi se otoč o cca 120° doprava a v rohu prostoru uvidíš další sloup. Koukej po něm nahoru a úplně nahoře uvidíš ochoz (nalevo od roury s modrou šipkou “Gel flow”) a u něj kus bílé zdi - střel na ní Oranžový portál a projdi.

Podívej se doleva a kousek pod sebou uvidíš místnost s červeným tlačítkem na sloupku. Střel na podlahu místnosti Modrý portál, projdi (příp. uprav polohu Oranžového portálu na zdi) a jseš v další Testovací místnosti.


Hlavní menu

Poblíž tlačítka je malá vyvýšená podlaha se značkou - střel na značku Oranžový portál a stiskni tlačítko. Z výpustě nahoře začnou padat kapky modrého Gelu a procházet portálem. Teď můžeš Modrý portál použít jako "hadici" pro roznášení modrého Gelu. Přejdi tedy místnost a všimni si plošin (vypadají jako obří schody) nalevo. Střel Modrý portál do zdi pod plošonou, aby se u ní udělala louže Gelu, pak střel Modrý portál vedle plošiny, aby se udělala louže i na ní.

Dej si pozor, aby ses nenechala postříkat gelem. Na pár sekund ti to zalepí oči a špatně se pak kouká a pracuje.

Střel Modrý portál někam jinam, aby ti kapky nepřekáželi v pohybu. Přes Gel na zemi vyskoč na plošinu a odtud nahoru, odkud již uvidíš "Exit". Otoč se o 180°a všimni si šikminy se značkou za silovým polem. Teď střel Modrý portál na podlahu se značkami přímo pod silovým polem. Až jím projde kapka Gelu, střel Modrý portál někam jinam a kapka se rozstříkne po podlaze. Stejný postup opakuj na podlaze úplně dole (udělej kapku uprostřed pod sebou).

Teď už by ti nic nemělo bránit skočit dolu na Gel, odrazit se na plošinu pod silovým polem a přes další Gel proskočit Silovým polem. Vytvoř Modrý portál na šikmině a jdi doleva. Jelikož jsi prošla silovým polem, zrušil se Oranžový portál a tak ho opět vytvoř na značce pod výpustí. Tím začně létat Gel ze šikminy a udělá kaňku napravo před Exitem.

Až bude kaňka připravená, skoč dolu a střel pod sebe Oranžový portál. Tím vystřelíš z Modrého portálu na šikmině, odrazíš se od Gelu a dopadneš u Exitu. Dojdi k výtahu.


Hlavní menu

Dojdi do testovací místnosti a všimni si padajícího modrého Gelu a tekoucí Vody napravo.

Tady se musím přiznat, že podle vzhledu jsem vůbec netušil, že má jít o Vodu (vzhledem k tomu, že tekoucí voda by nevytvářela kapky; tohle se chlapcům z Valve moc nepovedlo). Věc se má tak, že Voda ruší účinky jakéhokoliv jiného gelu (a snad jsem moc neprozradil, že modrý Skákací gel není jediný, na který v budoucnu narazíš).

Teď tedy střel Oranžový portál pod padající modrý Gel. Modrý portál střel na podlahu pod tlačítkem ve zdi (proti vchodu). Až portálem projde kapka, střel Modrý portál na zeď za mříží nalevo. První modrá kapka se rozstříkne pod tlačítkem, další pak budou létat do louže vody. Teď jdi pod tlačítko na kapku, vyskoč [Mezerník; dej pozor, aby ses neodrazila od zdi!] a stiskni tlačítko [E za letu]. Tím vypneš Vodu a následující kapka zůstane nedotčena. Přestaň skákat [CTRL] a rychle běž k modré kapce pod (dočasně vypnutým) proudem vody. Vyskoč na něm a hurá Exitem dál.


Hlavní menu

Hned je tu další test, kde padají malé modré kapky Gelu. Vytvoř Oranžový portál pod kapkami a Modrý na šikmině nalevo. Počkej, až projde dostatečný počet kapek, aby vysoko na zdi vytvořily velkou kaňku (poznáš to tak, že se již nebude zvětšivat).

Střel Oranžový portál do jedné z bílých vysokých zdí u vchodu, podívej se nahoru a střel Modrý portál úplně nahoru na zeď, projdi a ocitneš se vysoko na ochozu. Střel Oranžový portál do šikminy (tam, odkud jsi stříkala Gel na zeď), skoč dolu a za letu pod sebou vytvoř modrý portál. Tím vystřelíš ze šikminy, odrazíš se od Gelu na zdi a proletíš Silovým polem východu.


Hlavní menu

Vpravo dole vidíš padajícím modrý Gelem (ze začátku této testovací místnosti). Střel tedy Oranžový portál pod Gel - za chvíli se to bude hodit. Vyjdi po schodech vlevo vzadu a dojdi k místu, kde je na bílý strop se značkou (ten můžeš použít k návratu, pokud se ti nepovede následující úkon). Přímo před sebou uvidíš na vzdálenějších sloupech nalevo bílou zeď a napravo (o kousek níž) šikminu.

Střel Modrý portál na zeď na sloupu (nahoře, nikoli dole u země), čímž vznikne kaňka na šikmině naproti. Teď skoč dolu na bílou podlahu přímo pod sebou a vytvoř na ní (za letu!) Oranžový portál. Vyskočíš z Modrého a setrvačností se odrazíš od Gelu na šikmině a přistaneš na ochozu nahoře. Po ochozu jdi doleva za roh. Vytvoř Modrý portál na zdi před sebou a Oranžový na zdi o kus výš. Proskoč portálem na další ochoz nahoře a dojdi do další místnosti.


Hlavní menu

V téhle místnosti je modrý Gel, Voda a Kostka. Kostka je ale v prosklené kleci. Abys ji dostala ven, střel Modrý portál na značku nad klecí a Oranžový pod Gel. Po chvíli začne kostka sama od sebe skákat a rozbije sklo. Pak začne skákat po místnosti a ty se jí musíš pokusit chytit [E až poletí kolem tebe]. Až se ti to podaří, odnej ji omýt pod vodu, protože jinak by zase začala skákat, kdybys ji položila!!!

Až bude Kostka čistá, polož ji na tlačítko na zemi a výtah sjede dolu. Teď si pomocí portálu udělej Gelovou kaňku pod výtahem (střel Modrý portál před výtah a až projde kapka, střel Modrý portál jinam). Přes Gel vyskoč na výtah a teď se potřebuješ zbavit kostky na tlačítku, aby výtah vyjel nahoru. To provedeš tak, že střelíš Modrý portál na strop nad tlačítkem a až se kostka opět ušpiní od gelu, začne skákat a uvolní tlačítko. Hurá tedy pryč.


Hlavní menu

Jdi pořád rovně k Exitu. Bohužel zjistíš, že je zatlučený a Gordon není nikde k nalezení, aby ti půjčil páčidlo k rozbití okna. Vrať se tedy zpět a všimni si malého kousku zdi napravo. Střel na něj Oranžový portál a pokračuj dál. Až budeš venku před výtahem, otoč se doprava a v dálce uvidíš ochoz se zdí. Střel na ni Modrý portál, vrať se o Oranžovému a projdi. Vydej se dveřmi do Testovací oblasti Beta.

Podívej se před sebe nahoru a u stropu uvidíš osvětlenou bílou zeď za ochozem. Střel do něj Modrý portál, Oranžový udělej u země a dostaň se na ochoz. Nalevo je ochoz poničený a tak se z něj podívej dolu. Pod sebou a kousek před sebou uvidíš na podlaze dvě bílé plochy. Na tu vzdálenější střel Oranžový portál. Skoč dolu na tu pod sebou, za letu do ní střel Modrý portál a dostaneš se do Houpačky. Teď se (na straně Oranžového portálu) snaž najít další bílou zeď vysoko u stropu (poblíž roury s modrou šipkou směrem nahoru “Gel Flow"). Až ji najdeš, střel na ní Modrý portál, díky čemuž přeskočíš do kanceláře nahoře. V prosklené kukani zatáhni za obě páky a nově otevřenými dveřmi (se Silovým polem) jdi ven.


Hlavní menu

Přejdi na druhou stranu ke Control Room a vejdi dovnitř (dveřmi u šipky "Keep to the Left"). Vevnitř ale nějak chybí očekávané schody do prvního parta a tak si je budeš muset udělat.

Vyjdi ven a podívej se na vysokou zeď napravo. Vpravo nahoře uvidíš ochoz s bílou zdí. Střel tam Oranžový portál, Modrý udělej na příhodné podlaze a proskoč na ochoz. Dojdi k jeho otevřenému konci a podívej se doprava dolu, kde uvidíš šikminu s tlustou rourou. Střel Oranžový portál do šikminy napravo (!) od roury, skoč dolu a vytvoř pod sebou Modrý portál (je snad jasné, že musíš padat na bílý kousek země pod sebou).

Až přeskočíš do prvního patra, vejdi do Control Room a na stole napravo najdeš GLaDOS-bramboru (v ptačím hnízdě ;). Obejdi kukaň a vejdi dovnitř, vyplaš ptáka, poslechni si GLaDOS a pak ji seber [E]. Po zkušenostech s taháním se s Wheatleym doporučuji Bramboru napíchnout na jedno z ramen Portálové pušky [provede se automaticky po sebrání]. GLaDOS ti za to moc vděčná nebude, ale díky tomu ji nemusíš držet a můžeš střílet portály ;). Také si všimni, že zdenutím Brambory se aktivoval výtah a vyjel nahoru - nesnaž se, stejně už ho nestihneš.

Vyjdi z kontrolní místnosti a seskoč na zem. Podívej se opět na vysokou zeď a střel Oranžový portál nad ochoz (tak jako už jednou). Modrý udělej na zemi a proskoč na ochoz. Otoč se ke zdi za sebou a střel Oranžový portál co nejvýše nad sebe (druhá dlaždice od velkého větráku). Teď skoč z ochozu dolu a vytvoř pod sebou Modrý portál. Díky tomu přeskočíš na výtah a můžeš pokračovat.

Hlavní menu

Ale předtím ještě pár testů.


Hlavní menu

Vejdi do místnosti, střel Modrý portál na strop v levém rohu (na značku), Oranžový střel do zdi se značkou nalevo a projdi. Stiskni tlačítko a získáš oranžový Klouzavý gel. Vytvoř tedy Modrý portál pod Gelem, a počkej, až se Gel rozprostře (stiskni tlačítko znovu) po Klouzačce (barevně odlišená podlaha se skokánkem na konci). Vytvoř Modrý portál opět na stropě nad tlačítkem.

Seskoč dolu, rozběhni se po Klouzavém gelu a a přeskoč na druhou stranu. Vytvoř Oranžový portál na zdi se značkou nalevo a proskoč. Vytvoř Modrý portál pod Gelem a stiskni tlačítko. Proskoč Modrým portálem, rozběhni se a přeskoč dál. Teď vytvoř Modrý portál na zdi napravo, Oranžový na zdi za sklem nalevo a vyndej kostku ven. Oranžový portál teď budeš muset střelit přes propast zpět na zeď (před chvílí už tam byl) a projít (samozřejmě s kostkou). Zahni doprava, střel Modrý portál do zdi na začátku Klouzačky a projdi Oranžovým portálem (zase s kostkou).

Kostku polož na tlačítko napravo od Klouzačky, čímž zvedneš skokánek. Rozběhni se po Klouzačce a přeskoč k východu (zatím zavřenému). Na podlahu se značkou napravo střel Oranžový portál a projdi jím zpět na začátek. Teď sundej kostku z tlačítka a vyskoč na konec Skokánku (který se díky odstranění kostky snížil). Rozběhni se proti Modrému portálu a až poletíš nahoru z Oranžového, stiskni tlačítko ve vzduchu. Tím otevřeš východ a můžeš odejít.

Pokud chceš vidět, jak vypadala Caroline, všimni si po opuštění místnosti zavřených kovových dveří nalevo od cesty dál (ke Grilu). Stoupni si k nim a všimni si, že nalevo nad schody je bílá zeď - střel na ni Modrý portál. Teď jdi ke grilu (neprocházej!) a střel Oranžový portál do zdi napravo od něj. Projdi, jdi do kukaně (napravo) a podívej se na obraz na zdi napravo. GLaDOS bude mít k obrazu poznámku (později zjistíš proč).


Hlavní menu

V další místnosti jsou oba typy gelů, Klouzavý i Skákavý. Oba vypadají, že padají do odpadní mříže, ale ve skutečnosti je pod mříží podlaha, na kterou se dá umístit portál (mříž má jen zabránit tobě v průchodu). Modrý portál tedy vytvoř pod Klouzavým (oranžovým) gelem, Oranžový portál vytvoř na sloupu za propastí. Stiskni tlačítko (u Klouzavého gelu) a celá Klouzačka se pokryje Gelem. Teď Modrý portál střel pod Skákavý (modrý) gel a Oranžový konec střel na strop nad koncem Klouzačky (je tam značka). Stiskem tlačítka vytvoříš na konci Klouzačky odrazový můstek.

Rozběhni se po Klouzačce a na konci se odraž [Mezerník]. Skončíš na ochozu kolem sloupu. Sloup oběhni, na zdi na protější straně vytvoř Modrý portál. Podívej se nahoru a střel Oranžový portál do zdi u vyššího ochozu. Proskoč, obejdi sloup a střel Modrý portál na strop nad konec Klouzačky. Vrať se k Oranžovému portálu, ale než projdeš, musíš stisknout a držet [CTRL], abys zabránila odražení se od Skákavého gelu pod portálem (jinak by tě totiž vymrštil zpět portálem do vody). Rozběhni se po Klouzačce, odraž se a za letu před sebou na zdi vytvoř Modrý portál, díky čemuž proletíš skrz sloup rovnou do výtahu.


Hlavní menu

Dojdi k výdejníkům Gelů a střel Modrý portál pod Klouzavý gel. Oranžový portál střel na rovnou zeď vzadu napravo (při pohledu mezi výdejníky) před dlouhou Klouzačkou. Tím se Klouzačka pokryje Klouzavým gelem. Teď střel Oranžový portál na šikmou zeď nad Klouzačkou (tedy přesuň portál o kousek výš) a Modrý portál dej pod výdejník Skákavého gelu. Ten se díky tomu rozstříkne na šikminu na druhé straně Klouzačky.

Teď vytvoř Modrý portál na zdi u výdejníků, projdi a přejdi na druhý konec Klouzačky. Střel Modrý portál do rovné zdi na konci Klouzačky (takže budou oba portály nad sebou). Rozběhni se, proběni portálem, odraž se od Skákavého Gelu a skončíš na vysuté plošině s kostkou. Než sebereš kostku, vytvoř Modrý portál na zdi u výdejníků. Vezmi kostku, skoč přímo dolu a na zdi udělej Oranžový portál. Projdi zpět k výdejníkům (s kostkou).

S kostkou jdi doleva od výdejníků k místu, kde v dálce dole uvidíš velké červené tlačítko na zemi. Na zeď za ním vytvoř portál, druhý vytvoř na blízké zdi u tebe, projdi a polož kostku (ale zatím NE na tlačítko). Vrať se a Oranžový portál střel na podlahu se značkou před tlačítkem. Modrý portál udělej pod výdejníkem Skákavého gelu a počkej, až se uchytí na protilehlém stropě. Teď se stejným způsobem jako předtím dostaň ke kostce a polož ji na tlačítko (tím se ze stropu pokrytého Skákavým gelem stane podlaha).

Vrať se zpět k výdejníkům, střel Oranžový portál na konec Klouzačky a Modrý do zdi u výdejníků. Projdi portálem, dojdi asi do prostředka Klouzačky a podívej se doprava, kde uvidíš kousek nad sebou plošinu se dvěma bílíma zdma. Na tu vzdálenější střel střel Modrý portál (pokud jsi to udělala dobře, musíš skrz Oranžový portál vidět červenou šipku stejnou jako je na Klouzačce). Dojdi na konec Klouzačky, rozběhni se po ní a projdi portálem. Přes Skokánek a Skákavý gel se dostaneš přímo do výtahu.


Hlavní menu

Projdi exitem a jdi k výtahu na povrch ("Elevator to the Surface"). Ten je ale mimo provoz, vytvoř tedy Modrý portál na zdi vedle výtahu (naproti budce), podívej se zpět od výtahu a nahoru. Uvidíš u stropu Silové pole a tak střel Oranžový portál na zeď napravo od něj a projdi. Projdi silovým polem a podívej se doprava nahoru k testovací oblasti Gama. Střel tam Oranžový portál, Modrý vytvoř na zdi za sebou a projdi.

Nech GLaDOS přemýšlet o Caroline a jdi do kukaně za velkým nápisem "Pump Station Gama". Přehoď všechny tři páky a vrať se zpátky. Lisy sice neproběhneš, ale kdo by to dělal když má v ruce tak užitečnou věc jakou je Portálová zbraň (a tak neužitečnou věc jakou je ukecaná brambora, kderá navíc teď mlčí :). Střel tedy Modrý portál skrz lisy (až budou nahoře), Oranžový udělej na zdi kukaně a projdi.

Bílá barva, která se rozlila po zemi (a po stropě - za chvíli se bude hodit), je Bílá barva (překvapena?). Její účel je jednoduchý - na bílé barvě je možno vytvářet portály, ať už je pod ní jakýkoliv podklad.

V angličtině je to Conversion Gel, tedy Konverzní gel. To mi ale přijde jako hrubý a nečeský překlad (a lepší mě nenapadl) a tak budu raději používat jméno Bílá barva (stejně jako doteď “bílá zeď”, “bílá podlaha” apod.). Nicméně je si třeba uvědomit, že jde o třetí typ Gelu. Teď už ti asi také došlo, proč jdi vždy po vstupu do oblasti (Alfa, Beta, Gama) přehazovala páky a co je v těch tlustých rourách s nápisy “Gel Flow”.

Od Modrého portálu (na konci lisů) se podívej nahoru doprava - uvidíš bílý strop nad ochozem. Střel na něj Oranžový portál a projdi (tak, aby ses dostala na ochoz). Rozběhni se po ochozu, skoč dolu na Skákavý gel a odraž se k ceduli "Keep Out". Dojdi ke Klouzavému gelu a až budou lisy dole, rozběhni se a rychle je (po Gelu) sklouzni.

Dveřmi vyjdi ven a vytvoř Oranžový portál na šikmině napravo. Vrať se zpět k lisům a Klouzačce a naproti (skrz lisy) uvidíš zeď se značkou. Vytvoř na ní tedy Modrý portál, ve vhodný okamžik se rozběhni po Klouzačce a proběhni portálem. Díky tomu přeskočíš propast venku.

Projdi chodbou, seskoč doprava dolu a vejdi do dveří napravo od obrazu. Stiskni tlačítko u stolu a jdi k otevřeným dveřím a výtahu.


Hlavní menu

Dole stříká Bílá barva a tak pod ni umísti Oranžový portál. Modrý portál umísti tak, aby Barva vystříkla ven z ohraničeného prostoru. Střel Modrý portál skrz mříž na Bílou barvu a dostaň se ven z klece.

Všimni si, že bílá barva stříká vždy z portálu před tebe - můžeš tak řídit směr stříkání.

Až budeš venku, najdi šikminu a rozstříkej Barvu na ní a všude okolo ní. Teď si všimni dvou sloupů (nalevo od šikminy), na kterých jsou značky 01 a 02 (v různých výškách). Musíš bílou barvu dostat mezi oba tyto sloupy, pak na sloupy a postupně umisťovat Modrý portál výš a výš, abys oba sloupy pokryla Bílou barvou odshora dolu. Až Barva začne stříkat na zeď nad ochozem na jednom ze sloupů, vytvoř tam Modrý portál, Oranžový portál udělej na sloupu u země a projdi. Obejdi sloup a postav se na konec ochozu. Pod sebou uvidíš šikminu pokrytou Bílou barvou - střel na ni Oranžový portál. Skoč dolu směrem na Bílou barvu (ale mimo šikminy) a vytvoř pod sebou Modrý portál. Tím vyskočíš na plošinu nahoře, odkud můžeš jít k východu.


Hlavní menu

Dostaneš se k výtahové šachtě, ale výtah nikde (je mimo provoz). Střel tedy portál co nejvýše to půjde (při střelbě ode dveří to musí jít až na nejvyšší bílou zeď nad ochozem. Druhý portál udělej u sebe a proskoč na ochoz. Střel portál na bílou zeď nad ochozem kousek výš naproti a druhý udělej u sebe, abys mohla projít. Když se teď podíváš nahoru, uvidíš výtah. Střel portál do zdi nalevo od něj, druhý udělej u sebe a projdi. Udělej Oranžový portál na podlaze výtahu, vyjdi ven a Modrý střel pod sebe z konce ochozu. Skoč dolu a při vystřelení nahoru se snaž přistát na ochozu nad výtahem (pokud se ti to nepovede, seskoč znovu dolu do Oranžového portálu).

Z ochozu nad výtahem udělej Modrý portál na podlaze pod značkou "2900" a skoč dolu do výtahu. Až se budeš houpat, snaž se najít bílou šikminu přibližně ve stejné výšce, do které vyskočíš (na straně Modrého portálu). Až ji najdeš, střel na ni Oranžový portál. Tím přeskočíš ke dveřím, kterými můžeš odejít.


Hlavní menu

Dojdi do prostoru s bílou podlahou, střel Modrý portál na zem a Oranžový úplně nahoru na jeden ze sloupů. Proskoč a přistaň na traverze mezi sloupy. Rozhlídni se a na jedné střeně uvidíš šedivé dveře na bílé stěně. Nad dveře střel Oranžový portál (tam je zeď šikmá), skoč dolu a pod sebou vytvoř Modrý portál. Přistaneš na šikmině. Rozhlídni se a uvidíš kapající modrý Skákavý gel. Vytvoř pod ním Modrý portál a počkej, až se šikmina zaplní Gelem.

Postav se k díře, skoč dolu a vytvoř pod sebou Modrý portál. Dostaneš se do předposledního patra. Najdi bílou podlahu (u zdi) a vytvoř na ní Oranžový portál. Seskoč dírou do předchozího patra a velkou dírou skoč dolu. Během pádu pod sebou vytvoř Modrý portál. Dostaneš se do Houpačky. Na straně Oranžového portálu se rozhlídni a uvidíš bílou podlahu za mříží - střel na ní Modrý portál, čímž se dostaneš do posledního patra a můžeš jít k Silovému poli.


Hlavní menu

Za Silovým polem vytvoř nejprve Modrý portál pod Bílou barvou napravo, pak dojdi na konec (k modrému Skákavému gelu) a střel Oranžový portál nahoru na bílý strop nad mříží. Tím se celá zeď a šikmina zbarví bíle. Až to bude, střel Modrý portál na hořejšek bílé zdi (tedy pod šikminu) a Oranžový udělej pod Klouzavým gelem. Tím začne vznikat na zemi Klouzačka. Postav se na konec klouzačky a střel Oranžový portál na šikminu na bílé zdi (takže oba portály budou pod sebou).

Pokud nejde udělat portál na šikmině, špatně jsi použila Bílou barvu - opakuj celý portup a přesvědč se, že bílá barva pokryla celou zeď vč. šikminy!

Rozběhni se po Klouzačce, v místě, kde kape Skákavý gel se odraž a skoč do Modrého portálu. Přes Oranžový se dostaneš do horního patra a zastavíš se až o zábradlí. U zábradlí je bílá podlaha a tak na ní udělej Modrý portál. Seskoč dolu a udělej Oranžový portál pod Bílou barvou. Chvíli počkej a podívej se nahoru - měla bys skrz mříž vidět vnikající bílý strop. Střel na něj Oranžový portál a Modrý udělej pod Skákavým gelem. Opět chvíly počkej, pak umísti portály na bílou zeď a šikminu, aby ses dostala nahoru, rozběhni se po Klouzačce, odraž se a přes portály a dva Skákavé gely se dostaň na druhou stranu k výtahu (nefunkčnímu).


Hlavní menu

Oběhni výtah zprava a podívej se nahoru na kapající bílou barvu - kousek od roury uvidíš bílý strop. Střel na něj Modrý portál, Oranžový udělej na zemi pod sebou a proskoč. Jdi do velké šachty a podívej se doleva (hledej červenou šipku nad číslem 09) - za mříží uvidíš šikminu a tak na ni střel Modrý portál. Díky tomu a nešikovně umístěné ventilaci se za chvíly celá šachta vyplní bílou barvou.

Až se bíle obarví i strop nad šachtou, střel do něj Oranžový portál. Vrať se ke kapající Barvě a do stěny u dveří střel Modrý portál. Skrz portál skoč na protější šikminu s nápisy "Caution: Watch your step". Vyběhni po ní nahoru, otoč se, podívej se nahoru skrz mříž a střel Modrý portál na bílý sloup mírně napravo. Seběhni dolu, skoč dolu na rampu a dojdi k Oranžovému portálu (u kapající Barvy). Projdi a jsi nahoře.

V místnosti najdi kousek bílé podlahy. Je hned vedle mříže vedoucí do šachty dole. Postav se na ni a rozhlédni se po stropě - najdi prosklenou kukaň v rohu (resp. kukaň co bývala prosklená, teď už zasklené zůstalo jen jedno malé okno). Od kukaně se koukni doleva a najdi světlo nad ochozem. Střel pod světlo (a nad ochoz) Modrý portál, Oranžový udělej v podlaze a proskoč na Ochoz. Dojdi na jeho otevřený konec a podívej se na kukaň. Napravo proti ní je těsně u stropu kousek bílé zdi - udělej na ní Modrý portál, skoč dolu do Oranžového a přeletíš do kukaně. GLaDOS tě požádá o pohled na plakát a tak jdi do rohu kukaně a podívej se na plakát "Know your Paradoxes".

V rámečku na plakátu jsou uvedeny tři paradoxy, které jsou považovány za "smrtelné" pro jakýkoliv logicky uvažující počítač; neboli 1) "Tato věta lže.", 2) "Tvým úkolem je odmítnout svůj úkol!" a 3) "Obsahuje množina všech množin sama sebe?”.

Stiskni tlačítko v kukani a sleduj velká vrata na stropě. Po chvíli se z otvoru spustí výtah. Skoč tedy dolu a nastup do ně. Nahoře vystup, vyjdi po schodech napravo a pokračuj chodbou až k výtahu.

Hlavní menu

No co bys čekala? Další testy! Vzhledem k tomu, že je navrhoval Wheatley, a ten je (alespoň podle GLaDOS) považován za největšího idiota na zemi, to nebude nijak těžké.


Hlavní menu

Dostaň se do kontrolní kukaně nad Testovací místností a podívej se doprava, kde je rozbitá mříž ventilace. Střel skrz ní Modrý portál na bílou zeď, Oranžový udělej hned vedle mříže a proskoč. Pokračuj doleva, výtahem vyjeď nahoru a jdi pořád dál až do Testovací místnosti s podivnými Kostko-střílno-kraby (zkráceně jim říkejme Kraby). Dojdi k obrazovce a nech GLaDOS promluvit s Wheatleym (jak už jsem zmínil, paradoxy fungují jen na logicky uvažující počítače, nikoliv na idioty jako je Wheatley). Chytni jednoho Kraba a polož ho na tlačítko.

Pokračuj dál do místnosti s velkým nápisem "Test". Stiskni tlačítko, vytvoř portál naproti, druhý udělej na zdi u sebe, projdi a pokračuj dál. Wheatley tě ale dál nepustí ale místo toho otevře zeď nalevo od monitoru. Projdi a jsi zpátky na začátku testu. Opakuj tedy stejný postup a teprve teď můžeš jít k výtahu.


Hlavní menu

Tenhle test původně navrhnula GLaDOS, ale evidentně nechce prozradit řešení, takže to budeš muset zvládnout sama (jako vždy).

Skoč do Světelného proudu (to je to modré, co vystupuje z podlahy) a nech se vynést nahoru. Vyskoč z Proudu a střel Modrý portál do zdi vedle prosklené kukaně. Oranžový portál střel nad Proud a opět do něj skoč. Tím se dostaneš ke Krabovy, kterého seber a seskoč s ním na podlahu. Kraba na chvíly polož a podívej se skrz díru s Proudem dolu. Dole na podlaze najdi šachovnicovou podlahu (malé černo-bílé dlaždičky) a střel do nich Modrý portál. Pak seber kraba a hoď ho do proudu. Krab doletí na tlačítko na stropě dole a otevře dveře.


Hlavní menu

Skoč do Proudu dole. Až se zarazíš o stěnu, střel do ní Oranžový portál. Podívej se směrem na Wheatleyho minitor a střel Modrý portál do zdi pod ním. Až jím projdeš, musíš střelit Modrý portál do sousední zdi, ale tak, sbys pořád zůstala v Proudu. Tím se dostaneš ke zdi napravo od monitoru. Odtud vystup z proudu a seskoč na plošinu dole. Střel do ní Modrý portál a nech se vynést nahoru k tlačítku.

Střel Modrý portál opět na zeď napravo od monitoru a stiskni tlačítko. Vypadne krab a chytne se do Proudu. Až se dostane ke zdi, střel Modrý portál do podlahy pod ním a až vyjede k tobě, chytni ho. a vytáhni z Proudu. Střel Modrý portál do podlahy vedle tlačítka a hoď do něj kraba. Odejdi východem.


Hlavní menu

Počkej, až Wheatly rozšíří testovací místnost a pak se rozhlídni. Střel Oranžový portál na konec Proudu a Modrý na stěnu u země vedle východu. Skoč do Proudu a nech se odnést na druhou stranu. Vystup z Proudu a střel Modrý portál na zeď ve tvaru zrcadlového "L" poblíž Skokánku. Stiskni tlačítko; vypadne Krab a chytne se do Proudu. Až doletí ke zdi, střel Modrý portál do malé zdi naproti (v místě, kde se spojily dvě místnosti) tak, aby Krab přiletěl k tobě.

Odnes Kraba ke Skokánku, polož ho a střel Modrý portál na zeď nalevo od terče skokánku. Vezmi Kraba, stoupni na Skokánek, nech se Proudem odnést doprava a vystup do první části místnosti. Postav se šachovnicovou podlahu proti východu, polož Kraba a střel Modrý portál pod sebe (tak, abyste ty i Krab byli v Proudu). Až se dostaneš až ke stropu, otoč se na druhou stranu od východu a všimni si malého bílého kousku pod velkou bílou zdí. Střel do něj Modrý portál, čímž začneš padat, ale opět se chytneš v Proudu. Až se dostaneš k tlačítku, vyskoč z proudu směrem dolu a vyjdi dveřmi ven.


Hlavní menu

Jdi doleva a najdeš funkční střílnu (Wheatley zřejmě opravil Testovací počítač, který jste společně předtím rozbili). Zůstaň schovaná za zdí a střel Oranžový portál na konec Světelného proudu. Modrý portál střel na zeď naproti tak, aby to Střílnu odneslo pryč. Na protější straně si všimni Kraba napravo. Střel modrý portál na zeď nalevo tak, aby se Krab chytil do Proudu. Pak stoupni na velké červené tlačítko a Proud změní směr, čímž začne Kraba nasávat ke svému zdroji.

Tak sis všimnula, že ve hře se vyskytují prakticky jen 3 barvy? Bílá, Modrá a Oranžová.

Až se krab dostane ke zdroji Proudu, střel modrý portál do zdi proti sobě tak, aby procházel kolem tebe (ale ne přes tlačítko). Sestup z tlačítka a až poletí krab kolem, chytni ho (pokud to nestihneš, stačí znovu stoupnout na tlačítko) a polož na tlačítko. Naskoč do Proudu a nech se přenést na druhou stranu. Posuň Modrý portál tak, aby Proud shodil kraba z tlačítka (a změnil se opět na modrý). Pak vytvoř Modrý portál na zemi pod východem a hurá nahoru.


Hlavní menu

Podívej se nahoru a střel Oranžový portál na konec Proudu. Modrý portál střel na podlahu na sloupu mezi skokánky. Stoupni na Skokánek a nech se vystřelit. Uprostěd letu tě chytí Proud a vynese ke stropu. Koukni na druhou stranu místnosti (tedy směrem od vchodu) a napravo uvidíš dvě tlačítko (na zemi a na sloupku; také je tam za rohem východ) a nalevo šikminu. Střel Oranžový portál na šikminu a dostaneš se tak k východu.

Jdi k tlačítku na sloupku a střel Oranžový portál do stěny na konci Proudu (modrý by měl být stále na sloupu uprostřed). Stiskni tlačítko, čímž spadne Krab a zachytí se v Proudu u stropu. Teď střel Oranžový portál do šikminy proti východu a chytni Kraba. Polož ho na tlačítko a rychle pryč.


Hlavní menu

Nelekni se Modré obrazovky, tohle nejsou Windows (a diskusi, zda jsou horší Windows nebo Wheatley nechme na jindy :). Také si nevšímej toho, že se celá Testovací místnost hýbe.

Jdi k tlačítku nalevo a stiskni ho. Vypadne Krab, odrazí se od Skokánku a zničí se o Gril. Střel tedy Oranžový portál na konec Světelné zdi napravo a modrý do zdi vlevo před silovým polem. Musíš ji umístit (metodou pokus omyl) tak, aby se o ni Krab zarazil. Musí spadnout dolu, ale tak, aby zůstal mezi silovým polem a poslední dlaždicí napravo dole (kde podle laserů můžeš tušit střílny). Až bude Krab dole, do poslední dlaždice napravo dole střel portál, aby tě Světelná zeď ochránila před střílnami.

Seskoč dolu (do prostoru mezi Silovým polem a Světelnou zdí) a seber Kraba. Přehoď ho přes Světelnou stěnu do jednoho z rohů, pak střel Modrý portál na dlaždici nejblíže Silovému poli a rychle se schovej do rohu ke krabovi. Střel Modrý portál opět na dlaždici nejblíže k sobě, takže skrz něj můžeš projít. Vezmi Kraba a proskoč portálem.

Stoupni na Skokánek uprostřed místnosti. Tím ale jen rozbiješ Wheatleyho monitor. Střel tedy Modrý portál napravo od monitoru, vezmi Kraba a stoupni znovu na skokánek. Dostaneš se na ochoz nahoře.

Tady je trochu problém s udržením Kraba v ruce při dopadu na Světelnou stěnu. Pokud s tím máš problém, doporučuji na skokánek naskočit pozadu, abys do Světelné zdi narazila zády a krab zůstal v bezpečí před tebou.

Dojdi ke dveřím, polož kraba a otoč se. Střel Modrý portál dolu na zeď před střílnami, čímž je zablokuješ. Jdi podle tečkované cesty ode dveří a seskoč dolu k tlačítku. Polož na něj kraba a vrať se zpátky (ne levou stranu Silového pole), kde střel Modrý portál do zdi. Proskoč, vytvoř portál napravo od monitoru (stejně jako před chvílí) a přes Skokánek se dostaň ke dveřím.


Hlavní menu

Jdi do zadní části místnosti a střel Oranžový portál na podlahu pod Proudem. Modrý portál střel na šachovnicivou podlahu mezi Skokánkem a šikminou. Skoč do Proudu a nech se vynést až ke stropu (ignoruj stisknuté tlačítko). Teď střel Oranžový portál do šikminy a budeš vymrštěna přes místnost na římsu s Krabem. Chytni ho a skoč dolu.

Kraba odnes do rohu s Proudem a polož ho do cesty Laseru, čímž Proud vypneš. Přes portály se vrať nahoru. Modrý portál střel na šikminu na Laserem, Oranžový portál na šikminu s terčem před Skokánkem. Stoupni na skokánek a dostaneš se do zadní části místnosti, kde najdeš Skleněnou kostku. Vezmi ji, seskoč dolu a pomocí kostky odkloň laser na bílou zeď. Pomocí portálů dostaň sebe a Kraba nahoru. Kraba polož na šachovnicovou podlahu poblíž Skokánku. Pak střel Oranžový portál na zeď, kde končí Laser, Modrý portál na teď proti socketu nahoře (jdi k šikmině se značkou a od ní doleva).

Díky tomu sjede první výtah. Nastup na něj a střel Oranžový portál kamkoliv na zeď. Výtah vyjede nahoru. z výšky střel Oranžový portál pod Skleněnou kostku, takže Laser opět zapne Proud. Střel Oranžový portál pod Proud a modrý na šachivnici, kde leží Krab. Tím Krab vyletí nahoru a stiskne tlačítko. Sjede druhá část výtahu a tak na ni přejdi. Modrý konec portálu střel kamkoliv (třeba na šikminu nad Laserem) a výtah vyjede opět nahoru. Rychle k výtahu.


Hlavní menu

Střel Oranžový portál na konec Laseru a modrý na stěnu nalevo tak, aby laser napájel socket na druhé straně (ten dolní). Sleduj plošiny na druhé straně a až dojedou do levého rohu, střel Oranžový portál do levého horního rohu (tedy nad plošiny). Projdi Modrým portálem a seskoč na plošiny. Střel opět Oranžový portál na konec Laseru, aby se plošiny rozjely. Až se ale dostanou k laserové mříži, nech je do poloviny projet (tedy aby každá plošina byla na jedné straně - ty samozřejmě musíš stát na té, která mříží neprojede) a střel Modrý portál o čtyři dlaždice výš (tedy na prostřední dlaždici v radě nad monitore). Tím vypneš Laserovou mříž a můžeš projít na druhou stranu. Střel Modrý portál opět na dolní dlaždici, aby se plošiny rozjely.

Seskoč dolu na výklenek s tlačítkem na sloupku. Sleduj plošiny a až dojedou na vzdálený konec, zastav je vystřelením Oranžového portálu do zdi ve výklenku (tam kde stojíš). Modrý portál střel (skrz Laserovou mříž) na zeď v rohu nad plošinami. Stiskni tlačítko a skrz portál ověř, že na plošiny spadla (a zůstala tam) Skleněná kostka(pokud ne, opakuj postup).

Proskoč portálem a stejně jako před chvílí rozpohybuj plošiny a zastav je napůl cesty skrz Laserovou mříž. Vypni mříž a přenes kostku na druhou stranu. Střel Modrý portál do protější zdi, která je v úrovni socketu nad východem. Pokud jde Laser mimo plošiny (takže se k němu nedostaneš se Skleněnou kostkou), pohni ještě kousek plošinami. Až je správně nastavíš a spustíš Laser k sobě, Kostku ho nasměruj na Socket nad východem.

Seskoč na výklenek s tlačítkem na sloupku (pokud nedoskočíč, musíš opakovat pokus a tentokrát pohnout plošinami blíže). Střel Oranžový portál do zdi a projdi na začátek místnosti. Střel Oranžový portál opět na konec Laseru a hurá dveřmi ven.

Naskoč do Proudu a nech se unášet. Po chvíly ho Wheatley vypne a ty propadneš do nějaké kanceláře. V jednom rohu jsou automatické dveře, kterými se dostaneš ven. Seskoč na ochoz dole a jdi k další testovací místnosti.


Hlavní menu

Chvíli počkej a Wheatley pro tebe udělá východ (i když taky mohl být blíž). Ještě se nehýbej (zůstaň u vchodu), protože Wheatley místnost trochu změní a mohl by tě omylem smést do odpadu.

Nejprve budeš potřebovat Kostku nebo Kraba (podle toho, co je zrovna na skladě :). Stiskni tedy tlačítko na sloupku a vypadne Krab, naštěstí na plošinu, naneštěstí se k ní nedostaneš. Stoupni si tedy na velké červené tlačítko na podlaze, čímž spustíš Proud. Střel Oranžový portál na konec Proudu a Modrý na zeď nad sebou. Tím chytneš kraba do Proudu, ale naneštěstí odjede na druhou stranu. Střel tedy Modrý portál na stěnu za tlačítkem na sloupku tak, aby Krab spadl do nového proudu a přijel k tobě. Až slezeš z tlačítka, Krab spadne na zem.

Dojdi k druhému tlačítku na zemi za sklem. Skrz díru střel portál dovnitř, druhý udělej vedle a odnes Kraba na tlačítko. Aktivuje se tím Klouzavý gel. Nějak ho ale musíš rozstříkat a udělat Klouzačku. To provedeš tak, že si půjdeš stoupnout na tlačítko aktivující Proud, Oranžový portál vytvoříš na konci Proudu a Modrý konec na zdi mezi Proudem a tlačítkem s Krabem. Gel tak začne padat do proudu.

Až bude Proud plný Gelu, seskoč z tlačítka a jako kouzlem máš nádhernou Klouzačku (a pokud není tak dokonalá, jak by sis představovala, tak postup opakuj). Teď si asi myslíš, že už ti nic nebrání se po ní rozběhnout a přeskočit do části s východem. Ale ouvej, on a je moc krátká. To, co musíš udělat, je dojít pro Kraba a položit ho na tlačítko aktivující Proud. Teď skoč do Proudu a nech se odnést na druhý konec k východu.

Vyskoč z Proudu na ochoz a projdi obřím Grilem. Do zdi za ním střel Modrý portál. Skrz díru se podívej pět a uvidíš Wheatleyho monitor. Na zeď nad ním střel Oranžový portál a projdi Modrým. Teď střel Oranžový opět na konec Proudu a konečně se můžeš rozběhnout po Klouzačce a dostat se k východu.


Hlavní menu

Pokračuj do chodby a počkej. Až obří generátor zničí místnost, střel jeden portál na stěnu naproti, druhý pod sebe a jdi do místnosti.

Vzadu, nalevo od monitoru, vidíš bílou zeď (nad ní je výdejník Skákacího gelu). Střel na ní Modrý portál a oranžový vytvoř na příhodné podlaze. Proskoč. Střel Oranžový portál na konec Světelného proudu, takže bude Proud pokračovat pod výdejníkem. Stiskni tlačítko a nech Gel natéct do Proudu. Hned jak přestane téct, střel Modrý portál někam jinam (např. na zeď kolmo k té, na které je teď), aby Gel spadl. Tím vytvoří odrazovou plochu vedle tlačítka.

Znovu vytvoř Modrý portál na zdi tak, aby proud procházel pod výdejníkem a mířil na začátek místnosti. Teď rychle stiskni tlačítko a přes Gel na zemi skoč do Proudu. Až se budeš blížit ke zdi, rychle vyskoč z Proudu a stoupni si na tlačítko. Tím obrátíš směr Proudu a Gel půjde zpátky. Až všechen projde portálem, střel Modrý portál doprava přes skleněnou stěnu, za kterou jsou Střílny, a zároveň slez z tlačítka. Gel opět začne proudit dopředu a tentokrát nad Střílny. Až bude nad nimi, střel Modrý portál do stěny u výdejníku a gel zničí Střílny (pokud nezničil všechny, celý postup od začátku opakuj).

Obejdi skleněnou stěnu a stikni tlačítko na sloupku.

Střel Modrý portál na podlahu vedle nově vzniklé šikminy a skoč do Proudu. Až budeš u stropu, střel Oranžový portál do šikminy a bez problémů přeskočíš přes propast do východu.

Hlavní menu

Hlavní menu

Doufejme že už to budou skutečně jen dva poslední testy. Tak hurá do toho.


Hlavní menu

Dojdi do místnosti a stoupni na Skokánek. Nech se vymrštit až do Proudu a v klidu se nech unášet.

Až přistaneš na malé prošině a Wheatley na tebe začne promluvat z obřího monitoru, všimni si díry přímo vedle jeho monitoru (nalevo). Střel tam Oranžový portál a počkej, až domluví a "odejde". Pak rychle střel Modrý portál na šikminu pod monitorem, kam kape bílá barva. Hned jak projde kapka portálem, přistane na plošině pod tebou. V ten okamžik musíš střelit Modrý portál pod sebe a uniknout tak jisté smrti.

Pokud to nestihneš, bude se to opakovat; pak není nutné čekat až Wheatley domluví, ale můžeš to provést kdykoliv během rozhovoru.

Vydej se po ochozu za monitorem. Po nějaké chvíly dojdeš na konec. Podívej se doprava nahoru a střel Oranžový portál na bílou dlaždici (tu, co je nejvíce vlevo). Skoč dolu a střel pod sebe Modrý portál. Přistaneš na dalším ochozu. Projdi zdí označenou 09 a dojdi ke Krabovi. Střel Oranžový portál co nejvýše a nejdále na zeď nalevo, vrať se ke zdi 09 a do jejího boku střel Modrý portál. Proskoč na ochoz a projdi Silovým polem.


Hlavní menu

Vyjdi do otevřeného prostoru - ani se nesnaž utíkat po ochozu a raději zůstaň na začátku, abys měla pěkný výhled na to, co zase Wheatley provádí. Dojdi k Testovací místnosti, podívej se nahoru a střel Modrý portál skrz mříž na bílý strop uvnitř. Oranžový udělej před sebou a projdi.

Nelekni se pasti a běž si raději prohlédnout střílnu zabalenou v krabici :D. Až se otevřou dveře, rychle projdi, seskoč dolu a utíkej k Silovému poli. Běž pořád rovně až k místnosti, odkud koukají střílny. Z bezpečí střel Oranžový portál na konec Proudu a Modrý střílej do zdi za Střílnami tak, abys je zničila (stačí vždy je chvilka, aby je Proud chytil a povalil).

Až se jich zbavíš, nastav Proud tak, aby procházel mezi zdmi naproti a skoč do něj. Na konci rychle seskoč a projdi Grilem. Střel Oranžový portál pod Proud, Modrý do zdi tak, aby vyházel dveřmi ven. Skoč do něj. Až před tebe přijede Lis, všimni si zdi, která projiždí v dálce - ve vhodný okamžik střel Modrý portál na bílý kus, aby se vytvoři Proud a ty do něj spadla. Nech se unášet pozadu a sleduj Lis.

Na konci seskoč z Proudu a pokračuj po ochozu. Až dojdeš k padající trubce, počkej a z Gelem potřísněného konce se odraž na druhou stranu. Jdi kousek dál, ale nechoď po schodech nahoru, protože tam jsou Střílny. Z pod schodů se podívej nahoru a uvidíš bílý strop. Střel na něj Oranžový portál. Kousek se vrať, střel Modrý portál do zdi a proskoč.

Stoupni si na tlačítko a naproti začne kapat Skákací gel. Střel pod něj Oranžový portál. Otoč se o 180° a všimni si bílé zdi napravo od Střílen. Postupně na ni umisťuj Modrý portál tak, aby Gel padal na Střílny a ničil je (stále ale zůstaň v bezpečí za sklem).

Na některých počítačích může nastav problém, pokud zničíš moc Střílen současně (výpočet toho, kam střílí apod.). V důsledku chyby může hra až spadnout či zamrznout. Pokud k tomu dochází, nič střílny postupně - znič jednu či dvě a počkej, až se úplně vypnou. Pak teprve nič další.

Až budou všechny zničeny, střel Oranžový portál do rohu nalevo od výdejníku Gelu, seskoč dolu a vytvoř Modrý portál na zdi. Projdi, stoupni na Skokánek a pokračuj doleva po ochozu.


Hlavní menu

Dojdi do místnosti a stiskni tlačítko. Koukej oknem a sleduj, jak se trubka otočí a začnou z ní padat granáty. Až se zase vrátí zpátky, střem Modrý portál do místa, které se značilo černou barvou (od výbuchů). Koukni nahoru a vytvoř Oranžový portál nad tlačítkem (tedy v místnosti kde stojíš). Znovu stiskni tlačítko a tentokrát se otoč a sleduj rouru, kterou proudí Bílá barva. Až přestanou létat granáty a přebarví se podlaha, střel Oranžový portál na zem a proskoč.

Projdi kanceláří a pokračuj dál. Až dojdeš k bílému pásu, pokus se jít po něm doleva. Pás se rozběhne a tak se rychle otoč a skoč doleva před lisem. Vyběhni nahoru a stiskni tlačítko - naproti vypadne jeden granát. Do značeného místa střel Modrý portál. Podívej se na monitor s Wheatleym a pak od něj doleva na rouru s Klouzavým gelem. Na podlahu pod ní vytvoř Oranžový portál a stiskni tlačítko.

Teď vytvoř Modrý portál na zeď na začátku pásu (označeno "09") a počkej, až se z pásu stane Klouzačka. Vrať se dolu a přeběhni po pásu/Klouzačce do portálu. Jdi do další místnosti a otoč se. Vedle vchodu je druhá slepá chodba zakončená bílou zdí. Střel na ní Modrý portál a z chodby se stane Klouzačka. Teď se otoč doleva (od chodby) a na zem pod Proudem udělej Oranžový portál. Modrý portál uprav tak, aby byl těsně nad zemí na konci Klouzačky a rozběhni se po ní (pokud se ti nepodaří dostat do Proudu, uprav polohu Oranžového portálu).

Na konci seskoč, vyjdi po schodech a vstup do malé místnůstky. Střel Modrý portál do zdi a oranžový nahoru nad mříž. Projdi.


Hlavní menu

Vyskoč na nízký bílý výklenek, otoč se a podívej se nahoru. Střel portál do stropu chodby nahoře, druhý udělej pod sebou. Pokračuj pořád dál až do pojistkové místnosti (už jsi zde byla s Wheatleyem těsně před tím, než se probudila GLaDOS). Dej bramboru do panelu [E] a počkej.

Wheatley se sice poučil ze záznamu z konce prvního dílu, takže odstranil všechny bílé plochy, ale nějak zapomněl na tu trubku s bílou barvou. Stoupni si pod ní a počkej, až se tě Wheatley pokusí zabít granátem. Jako zázrakem se bíle obarvili všechny výstupky nahoře a také celá podlaha. Způsob jak ho zabít je na snadě - vytvoř jeden portál na nějakém výstupku u stropu a druhý těsně před sebou (ale tak, abys sama nepropadla). Až po tobě začne Wheatley strílet granáty, couvni a ony proletí portálem.

Tím se Wheatley na chvíly vypne a nahoře na ochozu se objeví jedno poškozené jádro. Teď musíš střelit portál na výstupek nalevo od displeje zobrazující čas (ale ne ten, kterého je několiv výstupků). Portálem se dostaň nahoru a seber kecající jádro [E]. Až spadneš dolu, rozběhni se, odraž se od modrého Gelu a snaž se jádro dostat do Wheatleyho boku (příslušné místo červeně bliká). Až se ti to povede, bude z půly hotovo (navíc získáš cca další 2 minuty času).

Tentokrát se Whealtley nenechá oblafnout, takže když uděláš portál na výstupku nahoře, bude se krýt zezhora. Oblafni ho tedy znovu a až na něj začnou létat granáty, rychle vytvoř portál pod ním (a netrap se tím, že je to rána pod pás :). Opět vytvoř portál na výstupku nalevo od displeje, dostaň se nahoru. Skoč dolu na modrý Gel a přeskoč na druhou stranu. Otoč se a chytni druhé jádro. Skoč dolu, oběhni Wheatleyho, rozběhni se a přes modrý Gel se odraž a vraž jádro do příslušného místa (opět červeně bliká).

Bohužel jádro nebylo tak silné, takže jsi jen na 75%. Wheatley se teď kryje zeshora i zespoda, ale už ne zezadu. Musíš se tedy nasměrovat tak, aby portál na výstupku byl přímo na druhé straně místnosti než kde stojíš. Opět nech granáty propadnou portálem a vyřad Wheatleyho. Tentokrát ale jádro nepřijelo nahoru. Počkej, až se v opačném rohu vytvoří Klouzačka. Na zeď na jejím konci vytvoř portál a druhý udělej nalevo od ní na zemi (jádro je nahoře). Rozběhni se, proběhni portálem a chytni jádro.

Poslední kook je take odlišný, jelikož poslední slot na jádro je moc nahoře. Otoč se tedy na displej s časem, ale tentokrát ten, u kterého jsou čtyři výstupky. Střel portál na ten nejvyšší (uprostřed), druhý udělej na konci Klouzačky. Seber jádro a rozběhni se po Klouzačce.

Chvíli počkej a jdi k GLaDOS-bramboře v panelu. Koukej na Wheatleyho a po chvíli si všimneš, že přímo před tebou se otevřela zeď, za kterou je tlačítko. Dojdi k mříži a vytvoř Oranžový portál na stropě nad tlačítkem. Vrať se k Wheatleymu a vytvoř Modrý portál na zemi pod ním. Proskoč, ale výbuch tě vymrští zpět.

Chvíli počkej a až se ve výhledu objeví měsíc, střel na něj portál (o něčem takovém se v proběhu hry zmínit vědec v nahrávce).

Hlavní menu

Hlavní menu

Na závěr sleduj, co se stane a za odměnu dostaneš dokonce dvě písničky (ale zase ne dortík). Na úplném konci si ještě vyslechni Wheatleyho závěreční monolog a za odměnu dostaneš nové pozadí do hlavního menu ;)


Hlavní menu

Zde je několik faktů a zajímavostí, které jsou, mohou ale také nemusí být pravda - zaleží na tom, jak moc jim chcete věřit. Tato fakta prozrazují zápletku celého příběhu, takže nedoporučuji si je číst, pokud jste ještě nedohráli hry Portal a Portal 2!!!


Hlavní menu

Made by Nothrem Sinsky © 2011 - Všechna práva vyhrazena.

Návod sepsal:

Nothrem Sinsky

hl2-portal2@nothrem.cz

S použitím:

JEWE2

Editable engine for walkthroughs developed by Nothrem Sinsky

Zdroj obrázků a dalších informací:

Screeshoty ze hry

Portal 2 Icon by ~Th3-ProphetMan from deviantart.com


Hlavní menu
21.04.2011Příprava návodu
Sepsání návodu na první polovinu
22.04.2011Sepsání návodu na druhou polovinu
JEWE supported browsers: Internet Explorer 7+Firefox 2+Opera 9.5+Safari 3+Google Chrome 5+